Statuja e Gjergj Kastriotit do të vendoset në Budapest

gjergj-kastrioti3

Ambasada e Hungarisë në Tiranë njofton se në Budapest do të vendoset statuja e Gjergj Kastriotit. Sot Ambasadori hungarez në Tiranë Z. Spasse vizitoi studion e skulptorit Mihaly Gabor në Budapest, More...

by Admin | Published 35 mins ago

Statuja e Gjergj Kastriotit do të vendoset në Budapest

gjergj-kastrioti3

Ambasada e Hungarisë në Tiranë njofton se në Budapest do të vendoset statuja e Gjergj Kastriotit. Sot Ambasadori hungarez në Tiranë Z. Spasse vizitoi studion e skulptorit More...

4 Korriku Dita e Pavarësisë së SH.B.A-së

4th-of-July-Independence-Day-Wishes

Deklarata e Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara   Më 4 korrik të vitit 1776, delegatët e 13 kolonive britanike të Amerikës nënshkruan Deklaratën e Pavarësisë, More...

U nda nga jeta kantautori, idhull i brezit të tij, Françesk Radi

Francesk-Radi

Françesk Radi u lind më 13 Shkurt 1950 në Tiranë. Ka kryer Liceun Artistik dhe më pas Akademinë e Arteve Tiranë në vitin 1973 si instrumentist në instrumentin e kontrabasit. More...

rama timoni tepsia

Edi Rama tepsinë s’ta dhanë për byrek e timonin te vriten turiste ne plazh

Nga Lek Gjoka Korriku po lan faqet kudo prej te nxehtit në përrua, në lumë, në liqen apo në dete . Ashtu edhe politika dhe politikanët shqiptarë po mundohem të freskohen More...

Dy anije po presin për shqiptarët në portin e Shninit (Shëngjinit) prej mijëra vitesh ardhur nga Atlantida !..

Fejton nga Lek Gjoka Thonë se ka qindra mijëra vjeçare që dy anije të ardhur nuk dihet se nga ku , ndoshta nga kontinenti i zhdukur i Atlantidës janë të ankoruara në More...

Genocid në Mirditë për vrasjen e Bardhok Bibës

Gjon-Mark-Ndoj-pas-lirimit-nga-burgu-1970

Gjon Mark Ndoji ne vitin 1970 pas lirimit nga burgu i diktatures komuniste   Sipas ditarit te Mandeles se Mirdites Gjon More...

Të huajt: Vetëm shqiptarët janë pasardhës të ilirëve

Aleksander-Molosi-dhe-Shqiponja

Më poshtë janë citime të studiuesve të shquar, por edhe të strategëve të popujve të ndryshëm për shqiptarët More...

voskopoja2 Voskopoja – qyteti i lavdisë së harruar

Nga Ndoc Selimi Për Voskopojën, e njohur ndryshe si Moskopelles, Moscopoli, Moscopole në aromene, është folur e...

Aktori Sander Ruci ne skene duke kennduar parodi Aromë Shkodre, pulsim vendlindje buzë oqeanit Atlantik në Florida – Sander Ruci Show – rikthim në vendlindje

– Sandër Ruci Show – rikthim në vendlindje Nga Lek Gjoka Fare pranë Oqeanit Atlantik në Jacksonville Beach...

Ndic Gjetja gazeta vatra foto Kolec traboini Ndoc Gjetja POETI ME FYTYRË KRISHTI

Ese nga KOLEC TRABOINI Ndoc Gjetja është(nuk mund të përdorim kurrsesi pas datës 7 qershor 2010 kohën...

Bisedë me Qerim Vrionin, studjues i fotografisë

fjalor_fotografise

Nga Pjerin Logoreci / Prej vitesh Qerim Vrioni njihet si një nga studiuesit më pasionuar të fotografisë More...

Abaz Hoxha – Hapat e parë të kinemasë botërore

Një kafe me z. Abaz Hoxha, historian dhe studjues i Kinemasë – Këtë kafe mund ta pinim si zakonisht duke biseduar për..

Shkurtaj: Administrata, në provim për gjuhën shqipe, me notën mbi 8 qëndrojnë në punë

Profesor Gjovalin Shkurtaj boton “Urgjenca gjuhësore”. Në këtë libër profesori trajton disa nga dukuritë dhe rrjedhat e sotme të kulturës së..

Dhimitër Shuteriqi, shkrimtar, poet e studjues

Dhimiter_Shuteriqi,_Albanian_scholar

Dhimitër Shuteriqi, lindi me 26 Korrik vitin 1915, ne Elbasan dhe ndahet nga jeta me 22 korrik 2003. Shkollen More...

Enver Gjerqeku poet, profesor e akademik

ENVER GJERQEKU (1928-2008) Poet profesor e akademik, lindi më 25 gusht 1928 në Gjakovë në një familje qytetare. Në vendlindje kreu shkollën fillore..

Vangjo Ilo, një koleksionist i shquar

Nga Qerim Vrioni / Vangjo Ilo, është lindur më datë 17 prill, në familjen e njohur të fshatit me mbiemrin Stefani. Në..

9 maj – dita e Evropës

euro_flag Bashkimi Evropian (BE, zyrtarisht : EU) Motoja – Të bashkuar në diversitet. Kryeqytet: Bruksel Qendra politike: Luksenburg, Strasburg Gjuhët zyrtare: 24 Shtete anëtare:28 Presidenti i Keshillit Europian: Herman..

Në kërkim të filmave, filmi për Ilirinë “Na ishte një herë”

na-ishte-nje-here-ABAZI Abaz Hoxha, Studjues dhe Historian i Kinematografisë, autor i shumë librave studimorë për kinematografinë shqiptare dhe botërore flet për kërkimet në..
bag-of-money

18 milionë dollarë u transferuan në mënyrë të paligjshme jashtë Shqipërisë

Sipas organizatës me qendër në Uashington D.C. transfertat e paligjshme gjatë 2013-ës përbëjnë vetëm një fraksion të 1.2 miliardë dollarëve të..
Li-Fi

Bëhuni gati për Li-Fi, 100 herë më i shpejtë se rrjeti Wi-Fi

Harrojeni Wi-Fi, shkencëtarët kanë shpikur një teknologji të re të internetit me valë, e quajtur Li-Fi, që është 100 herë më..
elizabeta karabolli

Medaljet e Arta shqiptare të Qitjes në Aktivitetet Ndërkombëtare

Medaljet e Arta shqiptare të Qitjes në Aktivitetet Ndërkombëtare Shkurtime KE = Kampionati Europian, KB = Kampionati Ballkanik, RR = Të rritur, R =..

Live TVSH