Tag archive for ‘Vatra’
Fatos_Kongoli
By Lek Gjoka On Friday, January 12th, 2018
0 Comments

Fatos Kongoli

Fatos Kongoli   Fatos Kongoli lindi më 12 janar 1944 në Elbasan, është prozator, redaktor dhe matematikan shqiptar. Fatos Kongoli ka studiuar për matematikë, pjesërisht në Pekin, pjesërisht në Tiranë, More...

vatra-noli-zogu
By Gjergji On Tuesday, January 9th, 2018
0 Comments

93 vjet më parë: Vatra, Noli dhe Zogu

Nga Ilir Ikonomi / (nxjerrë nga arkivi amerikan) Ilir Ikonomi Më 10 janar 1925, ministri amerikan në Tiranë, Ulysses Grant-Smith, njoftoi Departamentin e Shtetit për një seri telegramesh të shkëmbyera mes More...

noli_bishop
By Lek Gjoka On Saturday, January 6th, 2018
0 Comments

Theofan Stilian Noli, personalitet i shquar

Fan Noli Bishop   Fan Noli (6 Janar 1882- 13 Mars 1965), i njohur edhe me emrin Theofan Stilian Noli, nuk qe vetëm një udhëheqës i shquar i bashkësisë shqiptaro-amerikane, por edhe një figurë madhore More...

faik_konica_cbs_dielli.al_-600
By Ardi On Wednesday, March 15th, 2017
0 Comments

Faik Konica, personalitet politiko shoqëror

Faik Konica u lind më 15 mars të vitit 1876 në Konicë. Rrjedh nga familja e vjetër feudale e bejlerëve të Konicës. Mësimet e para i mori në vendlindje, në gjuhën turke, arabe dhe greke. Vazhdimin e shkollimit More...

faik_konica
By Lek Gjoka On Sunday, November 6th, 2016
0 Comments

Pse Konica u pagëzua në Faik Domenik Konica dhe u kthye në fenë katolike?

Faik Domenik Konica -Nga Lek Gjoka/   Sigurisht ashtu si heroi ynë kombëtar Gjergj Kastrioti – Skënderbeu që u kthye pas kthimit në Arbëri në fenë e të pareve të tij ashtu edhe Faik Konica njëri More...

vatra-fed
By Skender On Friday, July 4th, 2014
0 Comments

Vatra e Nolit i “shpall luftë” BE-së, Shqipërisë, Kosovës madje dhe SHBA-së!..

  Opinion nga Albin Korabi New York   SH.B.A.   Fatmirsisht “tragjedia” në ketë komedi të Konfederates Pan Shqiptarë Vatra është thjeshtë në leter dhe pa ndonjë vlere thelbesorë.E More...

u3_Flamuri_amerikan_e_shqiptar
By Lek Gjoka On Thursday, November 28th, 2013
0 Comments

Gazeta Vatra një zë i ri i shtypit shqiptar në Diasporen e Amerikes.

Gazeta Vatra një zë i ri i shtypit shqiptar  në Diasporen e Amerikes.   Nuk është rastësi që Gazeta Vatra zgjodhi 101 vjetorin e Pavarsisë së Shqiperisë që të trokase në dyert e medias shqiptare More...

vatra-fed
By Lek Gjoka On Tuesday, October 15th, 2013
0 Comments

Deklaratë e Vatrës për zgjedhjet vendore në Kosovë

Nga  Gjon Bucaj Kosova, në këto ditë, asht në valën e fushatës elektorale për votimet e 3 nandorit, kur populli do të zgjedhi bijt e bijat ma të përshtatshëm për të marrë në dorë pushtetin vendor. Tue More...

vatra-fed
By Skender On Saturday, April 28th, 2012
0 Comments

Federata Pan-Shqiptare Vatra në një rrugëtim 103 vjeçar

Lek Gjoka Nga Lek Gjoka gazetavatra.com Plot 103 vjet më parë më 28 Prill të vitit 1912 në qytetin e Bostonit  pas disa bisedimesh dhe debatesh të shumta  midis shumë shoqatave shqiptare të Amerikës More...