Published On: Sat, Jul 2nd, 2016

Pse shqiptaret duhet të vihen në loje nga mediat botërore për vendosjen e një skulpture te pa menduar mirë?

 

 hillary-sarande

Opinion nga Lek Gjoka

 

Po të gërmosh sadopak në historinë e diktaturës komuniste në Shqipëri sigurisht do të gjesh me dhjetëra raste ne vendosje dhe heqje skulpturash. E filloi me Titon dhe me tu prishur me ish-Jugosllavinë skulptura e tij u hoq dhe u shkri e pastaj vjen udhëheqësi kinez Mao Ce Dun. Edhe ky pat të njëjtin fat si Titoja me tu prishur me Kinën diktatura komuniste e hoqi bustin. Të vetmit udhëheqës jo shqiptare që i kishin skulpturat në qytetet shqiptare ishin diktatoret komunisti të ish-Bashkimit Sovjetik Lenini dhe Stalini. Madje Stalinin për pak kohë diktatori Hoxha ishte në një mendje për ta hequr por shumë shpejt i pëlqeu kulti i individit dhe Stalini shpëtoi.

Fillimi i vitet 90-të ishte edhe koha kur skulpturës së Stalinit iu vendos litari në fyt në Shkodër dukë lajmëruar fillimin e vdekjes së diktaturës komunistë dhe largimin e busteve të huajve në Shqipëri.

Sigurisht pas viteve 90-të skulpturat e të huajve u rikthyen edhe me shumë pa një kriter të caktuar. Ne mes të Prishtinës u vendos skulptura e ish-presidentit amerikan Bill Clinton në shenjë respekti se dha urdhër për bombardime të Natos ndaj trupave serbë në luftën e Kosovës. Megjithëse në librin e tij biografik zoti Clinton pranon së nuk ishte dakord për të bombarduar Serbinë por ishin disa kushte që e detyruan të japë urdhrin e sulmit.

Por servilizmi i shqiptareve ndaj të huajve vazhdon. Lajmi dhe kronika e vendosjes se bustit të një kandidateje për presidente të Amerikës Hillary Clinton zuri një vend në mediat botërore. Ne një postim në kanalin amerikan ABC News gazetaret çuditen me shqiptarët. Madje me sarkazëm fyejnë gjithë shqiptar jo vetëm për faj të tyre sepse duke transmetuar videon e stacionit televiziv Zjarr TV ( një kanal sarkastik që ve në loje politikanet shqiptare dhe veset e tyre ) çuditen se si një gazetare lajmesh del toples në televizion dukë dhëne lajmin e vendosjes se skulpturës se zonjës  Hillary Clinton në Sarande. Gazetaria thotë ndoshta të gjithë kanalet televizive të Shqipërisë janë të tilla dalin në mënyre jo serioze kur japim lajmet. Sigurisht faji nuk është i saj sepse është e pa informuar për kanalin satirik shqiptar por vete ne po iu servirim të huajve një realitet të shthurur realitet që e prekim edhe në diasporën shqiptare të Amerikës.

Edhe Russia Today, teksa raporton se qyteti turistik i Sarandës i ka ngritur një monument kandidates demokrate për presidente e SHBA e cila citon për ketë rast : “Zgjedhjet në SHBA janë akoma disa muaj larg, por një qytet në Shqipëri ka vendosur të ngrejë një monument për Hillary Clinton !.”

 

Shumë komentues thonë poshtë videos së postuar nga Russia Today  se kjo është gjëja më e çuditshme që kanë dëgjuar.

 

“Nuk kanë gjë tjetër për të bërë shqiptaret, “shkruan dikush.

 

Fatkeqësisht kombi shqiptar është në një udhëkryq por kjo nuk do të thotë se ne duhet të pranojnë që politikanet shqiptare të na bëjnë të skuqemi në shtetet ku jetojmë kur mediat tallen plot sarkazëm me ngjarjet që vijnë nga Shqipëria.

 

Ndoshta dikush mund të çuditet se si ka mundësi që një nënshtetas amerikan si unë është kundra vendosjes së skulpturës se zonjës Hillary Clinton në Sarande. Mos valle jam përkrahës i republikanit Donald Trump dhe dua te hedh baltë mbi zonjën Hillary Clinton kandidate e Partisë Demokratike.

Asgjë nga këto nuk është e vërtete. Vërtetë si qytetar amerikan kam shumë rezerva për zonjën Hillary Clinton kur ishte sekretare shteti sepse edhe sipas gazetës amerikane “The New York Times ” pritet të rihapet çështja me drejtësinë ndaj saj ku edhe mund të dënohet nga drejtësia amerikanë.

 

Problemi tek unë qëndron edhe si qytetar shqiptar. Pyes bashkinë e Sarandës së çfarë kontributi ka dhënë zonja Hillary Clinton për Sarandën dhe Shqipërinë ndërkohë në USA personaliteteve iu ngrihen skulptura në vende publike vetëm pas vdekjes.

Po sikur kjo të arrestohet nga drejtësia Amerikane çfarë do të bëni me skulpturën?

Kush fshihet pas kësaj lojë tallëse për në shqiptaret?

Kush fondacion e sponsorizoi i cili po luan një lojë të fëlliqur për interesat e saja ndaj politikave shqiptare sikur ishte rasti i kryeministrit Rama qe dukë folur me mendjen e tjetër kujt mundohet të fyeje kandidatit republikan Donald Trump? Madje për ketë fyerje u prit në zyrën Ovale nga presidenti demokrat Barak Obama. Në ketë pritje ishte edhe një shqiptari-amerikan i cili do të ndiqet penalisht nga drejtësia Amerikane si sponsor i shumës se 80 mije dollarëve me prejardhje jashtë Amerikës për fushatën e fundit te presidentit Obama që bie në kundërshtim me Kushtetutën.

 

Në qoftë së Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë nuk ka një ligj të sakte për vlerësimin e personaliteteve të huaja me skulpturë duhet me urgjence ta miratoje në parlament bashke me reformën e drejtësisë.

Gjithashtu opinioni publik duhet ti bëje presion prokurorit shqiptar që të hapë një hetim ndaj Bashkisë së Sarandës nëse në vendosjen e bustit të zonjës Hillary Clinton ka shkelje ligjore dhe po qe se ka persona  përgjegjës të marrin dënimin e merituar.

 

Jacksonville Florida

1 Korrik 2016

Leave a comment

You must be Logged in to post comment.