Jul Qezari dhe Jul Augusti në lidhjet me Shqipërinë

jul-GiulioCesare

Jul QEZARI Nga  Agim Bacelli, New York / Dy nga personalitetet më të shkëlqyera të Romës antike janë; Gaius Julius CAESAR (Jul QEZARI) (100 – 44 para Krishtit) dhe Gaius Julius Octavianus AUGUSTUS (Jul AUGUSTI ) (63 – 14 para Krishtit) të cilët kanë me të vërtetë disa lidhje me Shqipërinë (Ilirinë). Qezari ka patur disfatën More...

by Lek Gjoka | Published 1 month ago
kopi_kycyku2
By Besarta On Wednesday, September 6th, 2017
0 Comments

Dy dialekte – një gjuhë

Nga Kopi Kyçyku / Kopi Kycyku – Akademik Periudha nga kryengritja antiosmane e Bosnjë-Hercegovinës (1875), deri në fund të Luftës së Parë Botërore (1918), shënon një etapë mjaft të rëndësishme, More...

Epiroti
By Lek Gjoka On Thursday, August 24th, 2017
0 Comments

Epiri dhe përkatësia etnike e epirotëve

    Isuf B. Bajrami ’’S’ka komb tjetër të jetë marrë nëpër këmbë kaq pamëshirshëm nga shtetet fqinjë!’’. “Correspondence de Lord Byron”,Paris,1825 Shkruan: Isuf B. Bajrami [email protected] Epiri More...

noli-qerimi
By Gjergji On Sunday, August 20th, 2017
0 Comments

Zëri i Nolit dhe një fotografi e vjetër

nga Qerim Vrioni/ Qerim Vrioni – Studjues Ndërsa zërin e Nolit e kisha dëgjuar dhe para disa kohësh, atë të Fishtës e hasa për herë të parë ditët e shkuara. Priftin erudit ortodoks e kishin inçizuar More...

krime50
By Lek Gjoka On Thursday, August 17th, 2017
0 Comments

Masakra e Qafës së Valmirit dhe rezistenca antikomuniste e popullit të Mirditës

Nga Martin Dedaj “Ditë e zezë ka qenë për Mirditën dhe popullin e saj martir, 17 Gushti i vitit 1949. Masakra e Qafës së Valmirit mbetet aktuale dhe apelon: “O Zot na ruaj nga komunizmi, monstrat dhe More...

arben-llalla
By Ardi On Wednesday, August 9th, 2017
0 Comments

Emrat e fshatrave shqiptarë ortodoksë në Maqedoni

Nga Arben Llalla Arben Llalla – historian Prej disa vitesh u mora me studimet rreth gjetjes së fshatrave në Greqi që dikur kanë qenë të banuar nga shqiptarët ortodoksë dhe myslimanë. Me kalimin e More...

NG-1912
By Ardi On Saturday, August 5th, 2017
0 Comments

Shqiptarët – National Geographic 1912

Nga Theron J. Damon / Shqiptari është europian: për më shumë se dy mijë vjet ka jetuar atje ku jeton tani – në fortesat e Epirit dhe Ilirisë, përtej Adriatikut paralel me thembrën e Italisë. Në fillim More...

kater-prince-1
By Gjergji On Wednesday, August 2nd, 2017
0 Comments

Katër princa të letrave shqipe në unitetin e një fotografie të Marubit 

Nga Qerim Vrioni Qerim Vrioni Fotografia “Katër shkrimtarët e mëdhenj” është realizuar nga Gegë Marubi (1907-1984), në Shkodër në vitin 1938. Gega ishte djali i fotografit të njohur Kel Marubi More...

ambasada_amerikane
By Gjergji On Friday, July 28th, 2017
0 Comments

Përvjetori i lidhjes së marrëdhënieve diplomatike Shqipëri-SHBA

Nga Pjerin Logoreci /   Kërkesën zyrtare për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike ndërmjet dy vendeve e parashtroi në mars 1920 në Washington, qeveria e dalë nga Kongresi i Lushnjes. Letrat Kredenciale More...

Gjon-Mark-Ndoj-pas-lirimit-nga-burgu-1970
By Lek Gjoka On Monday, July 24th, 2017
0 Comments

Genocid në Mirditë për vrasjen e Bardhok Bibës

Gjon Mark Ndoji ne vitin 1970 pas lirimit nga burgu i diktatures komuniste   Sipas ditarit te Mandeles se Mirdites Gjon Mark Ndoji /   Ditari i Ndojit, si u bë gjenocid në Mirditë për vrasjen e Bardhok More...