Gjergji

This user hasn't shared any profile information

Aristidh_Kola-nga k.traboini
By Gjergji On Saturday, October 28th, 2017
0 Comments

Sllavët dhe Arbëreshët

Nga Aristidh Kola / Aristidh Kola, (Foto nga Kolec Traboini) Emri kombëtar Iliri dhe Ilir dëgjohet deri në shekullin e VI. Në 5 shekujt e mëpasshëm nuk bëhet fjalë fare për ilirët. Është e vërtetë More...

roza xhuxha
By Gjergji On Friday, October 27th, 2017
0 Comments

Sot ka ditëlindjen artistja e ëmbël Roza Anagnosti

  Roza Xhuxha Anagnosti Aktore e teatrit dhe kinematografisë Roza ne rolin e Cuces ne dramen Cuca e maleve Roza Xhuxha lindi në Shkodër më 27 tetor 1943. Fëmijërinë e kaloni në qytetin e lindjes ku More...

Gjon_03-vi
By Gjergji On Thursday, October 26th, 2017
0 Comments

Gjon Kapidani, simfoniku i fundit shkodran

Nga Qamil Gjyrezi / Qamil Gjyrezi Gjon Kapedani, komozitori shkodran dhe kombëtar është kompozitori i fundit zhanrit simfonik në Shkodër. Ai ka bërë pjesë ne atë plejadë muzikantësh të shquar shkodranë, More...

Mark Krasniqi3
By Gjergji On Thursday, October 19th, 2017
0 Comments

Akademiku Mark Krasniqi

Studjues, redaktor, shkrimtar, akademik. Nga Pjerin Logoreci / Mark Krasniqi u lind në fshatin Shëngjon-Kokaj afër Pejës më 19 tetor 1920 dhe vdiq me  28 Gusht 2015. Shkollën fillore e kreu në fshatin e More...

dritero_agolli
By Gjergji On Friday, October 13th, 2017
0 Comments

Shkrimtari Dritëro Agolli

Nga Pjerin Logoreci / Dritëro Agolli u lind më 13 tetor 1931 në Menkulas të Devollit ku mori dhe mësimet e para. Më pas ndoqi shkollën e mesme “Asim Zeneli” në Gjirokastër. Në vitet 1952 – 1957 ndoqi More...

Jup_Kastrati
By Gjergji On Thursday, October 12th, 2017
0 Comments

Jup Kastrati në fushën e dialektologjisë shqiptare

Nga Prof. Gjovalin Shkurtaj / Profesor Gjovalin Shkurtaj Prof. dr.Jup Kastratin, “Mësues i Popullit”, “Mjeshtër i Madh i Punës”, e përkujtojmë me nderimin dhe vlerësimet e larta që meriton një burrë More...

Aleksander-Stipcevic
By Gjergji On Tuesday, October 10th, 2017
0 Comments

Ilirologu Aleksandër Stipçeviç

Aleksandër Stipçeviç, u lind në Arbnesh të Zarës, më 10 tetor 1930, në një familje arbëreshe. Akademiku Aleksandër Stipçeviç Shkollën fillore e të mesmen i kreu në Zarë, ndërsa shkollën e lartë More...

koliqi
By Gjergji On Friday, September 29th, 2017
0 Comments

Kardinali shqiptar Mikel Koliqi

Mikel Koliqi lindi në Shkodër më 29 shtator 1902. I ati, Mark Koliqi, ishte tregtar dhe e ëma, Age Simoni, ishte bijë tregtari. Mikeli qe fëmija i parë nga 8 fëmijët e familjes Koliqi, ndër të cilat pesë More...

marie_logoreci
By Gjergji On Saturday, September 23rd, 2017
0 Comments

Marie Logoreci, simboli i nënës në skenë e film

Marie Logoreci (Çurcija), lindi më 23 Shtator të vitit 1920 në Shkodër, ku mori edhe mësimet e para në shkollën femërore të “Motrave Stigmatine”, një shkollë që përmbante në programin More...

mitrush-kuteli
By Gjergji On Wednesday, September 13th, 2017
0 Comments

Dhimitër Pasko (Mitrush Kuteli) shkrimtar, përkthyes dhe ekonomist i shquar

Dhimitër Pasko i njohur me pseudonimin Mitrush Kuteli lindi më 13 shtator 1907 në Pogradec, I ati, Pandi, i biri i Pasko Kutelit, ishte rrobaqepës që kish jetuar 24 vjet në mërgim, në Rumani. Pas kthimit More...