Tag archive for ‘Vlore’
baltasar_benussi
By Gjergji On Saturday, January 6th, 2018
0 Comments

Baltasar Benussi, autori i Statutit të Mbretërisë dhe Kodit Civil

Baltasar Benussi lindi në Shkodër, më 6 janar 1897, në një familje intelektuale me prejardhje nga Rovinio, Itali. I ati Gaspër Benussi ishte mësues (Mësues i Merituar 1993) i cili në vitin 1890 botoi në More...

Pandeli_Koci
By Admin On Saturday, January 6th, 2018
0 Comments

Pandeli Koçi, i njohur si Sazan Goliku

Pandeli Koçi (emri letrar Sazan Goliku) ka lindur më 6 janar 1942 në Vlorë. Në qytetin e lindjes ka kryer gjimnazin dhe më vonë Fakultetin Histori – Filologji në Tiranë në vitin 1967. Ka punuar si mësues, More...

petrit-llanaj
By Admin On Tuesday, January 2nd, 2018
0 Comments

Aktori dhe regjisori Petrit Llanaj

Petrit Llanaj lindi më 2 Janar 1937 në Vlorë. Kreu studimet universitare në Institutin e Lartë të Arteve në Tiranë për Dramaturgji. Nga viti ‘80 e deri sa doli në pension ka punuar si regjisor në Kinostudio. More...

shaban_demiraj
By Besarta On Monday, January 1st, 2018
0 Comments

Përkujtojmë Prof. Shaban Demiraj

Shaban Demiraj lindi në 1 janar 1920 në Vlorë. Kreu shkollën e mesme në Tiranë dhe studimet e larta në degën e gjuhës shqipe e të letërsisë në Institutin Pedagogjik 2-vjeçar (1946–1948) dhe më pas More...

ismail-qemali
By Gjergji On Monday, November 27th, 2017
0 Comments

Një intervistë e rrallë e Ismail Qemalit

Nga Ilir Ikonomi / Ilir Ikonomi Ismail bej Vlora i dha intervistë një gazetari italian në Romë më 1 prill 1913, katër muaj pas shpalljes së pavarësisë. Më në fund, Ismail beu kishte arritur të dilte More...

Petro-Marko-1
By Gjergji On Saturday, November 25th, 2017
0 Comments

Petro Marko, shkrimtari dhe idealisti

Petro Marko u lind me 25 nëntor 1913 në Dhrami të Vlorës. Shkollën fillore e kreu në vendlindje kurse të mesmen në Shkollën Tregëtare të Vlorës. Filloi të shkruajë në shtypin e kohës si “Liria”, More...

perlindja
By Gjergji On Wednesday, November 15th, 2017
0 Comments

Gazeta e Vlorës “Perlindja e Shqipëniës” 1913 – Kremtimi i festës kombëtare të 15 Nantorit

  Në gazetën “Perlindja e Shqipëniës” e nëntorit 1913 festimi i ditës së pavarësisë bëhet më dt 15 Nëntor Gazeta e Vlorës “Perlindja e Shqipëniës” – 1913 Kremtimi i festës kombëtare More...

Vlore, 1919-foto Gj.Rrota
By Gjergji On Sunday, July 16th, 2017
0 Comments

Dy fotografë shkodranë në Vlorë

Nga Qerim Vrioni, Studjues dhe Historian i Fotografisë Shqiptare /   Dihet se Shkodra dhe Korça janë dy qendrat historike të zhvillimit të Fotografisë Shqiptare. Prej këtej, po më tepër nga e para, More...

shtjefën_gjeçovi
By Gjergji On Wednesday, July 12th, 2017
0 Comments

At Shtjefën Gjeçovi

Nga Kujtim Dashi / GJEÇOVI, Shtjefën Kostandin (Mëhill Kostandin Gjeçi-Kryeziu, 1874-1929) Eshtë një ndër figurat e shquara të kulturës sonë kombëtare, etnolog e mitolog, shkrimtar, arkeolog, “Mësues More...

Josef Kote5
By Besarta On Wednesday, July 5th, 2017
0 Comments

Piktori vlonjat Josef Kote në New York

Josef Kote ka lindur në Vlorë në vitin 1964. Mbaroi liceun artistik të Tiranës dhe më pas Akademinë e Arteve të Bukura në Tiranë per pikturë dhe skenografi në vitin 1988. Puna e parë e tij si piktor More...