Tag archive for ‘Turqi’
lek gjoka kostum popullor
By Lek Gjoka On Wednesday, January 3rd, 2018
0 Comments

Ka ardhur koha që anadollakeve shqiptare t’iu themi së Shqipëria është e shqiptareve !.

Opinion nga Lek Gjoka Që pas rrëzimit të diktaturës komuniste si edhe tani me të ardhur në pushtet qeveria socialiste përsëri po luhet me krenarinë dhe historinë e shqiptareve . Dikush mund të pyesë More...

arben-llalla
By Ardi On Saturday, May 27th, 2017
0 Comments

Demografia e fiseve Shqiptare në Greqinë e veriut

Marrë nga libri Demografia e fiseve Shqiptare në Greqinë e veriut Autor: Arben P . Llalla Redaktor: Teuta Llalla 2013, Tetovë Arben Llalla – Historian Shqiptarët që banojnë në Greqi që nga koha e More...

kozeta_zylo
By Gjergji On Friday, May 15th, 2015
0 Comments

Presidenti Rexhep Taip Erdogan i Turqisë është kreu i qeverisë turke apo kreu i fesë myslimane?

Nga Kozeta Zylo / Kozeta Zylo – Gazetare, New York O vellezerit dhe motrat e mia te nje gjaku, te nje gjuhe, o top modela dhe firmato kuvendare qe keni dale nga binaret, pse nuk i kerkuat te hape shkolla shqipe More...

soma_turqi
By Gjergji On Sunday, May 18th, 2014
0 Comments

Mbyllen kërkimet në minierën në Turqi, 301 viktima

  Ekipet e shpëtimit në qytetin Soma të Turqisë sot kanë mbyllur operacionet e kërkimit pasi kanë gjetur dy trupa të minatorëve, që besohet se janë viktimat e fundit të tragjedisë së 13 majit. Ministri More...

turqi_miniera
By Gjergji On Wednesday, May 14th, 2014
0 Comments

Shpërthim në minierë, Turqi, mbi 200 njerëz të vdekur

Sipas agjencive të lajmeve nga një shpërthim i ndodhur në minierën e qymyrgurit në perëndim të Turqisë ka shkaktuar vdekjen e të paktën 205 minatorëve dhe plagosjen e shumë të tjerëve. Ministri turk More...

albaniansinturkiye
By Skender On Friday, March 7th, 2014
0 Comments

Shqiptarët e gjuha shqipe në Turqi

Nga Nurcan Kaya – Fragment nga “Te harruar apo asimiluar – Minoritetet ne sistemin arsimor turk” (Forgotten or Assimilated? Minorities in the Education System of Turkey) Në Turqi rreth 6 More...

ipeshkevi i kosoves-gjergji
By Gjergji On Friday, October 25th, 2013
0 Comments

Deklaratë e Ipeshkëvit të Kosovës për fjalën e Erdoganit në Prizren

Deklaratë e Ipeshkëvit të Kosovës Imzot Dodë Gjergjit lidhur me fjalimin e Kryeministrit Turk  z. Erdogan në Prizren Ipeshkevi i Kosoves Dje në Kosovë, që në agim, ishte një ditë e bukur me diell, e More...

Alma_Lama
By Gjergji On Tuesday, October 22nd, 2013
0 Comments

Letër e hapur kryeministrit të Turqisë, me rastin e vizitës së tij në Kosovë

Nga Alma Lama I nderuar z. Erdogan, Po ju shkruaj këtë letër të hapur me rastin e vizitës suaj në Kosovë. Prej ditësh këtu është proklamuar vizita juaj, me rastin e inaugurimit të Aeroportit të Prishtinës, More...