Tag archive for ‘Tirane’
qazim-mulleti-1
By Ardi On Monday, November 20th, 2017
0 Comments

Qazim Mulleti, Prefekti i Tiranës

Nga Ndoc Selimi / Qazim Mulleti u lind në Tiranë më 20 dhjetor 1893. Studimet e para i mori në Manastir dhe më pas vazhdoi gjimnazin “Zosimea” të Janinës dhe kryen studimet e larta në Kolegjin More...

telat-agolli
By Ardi On Wednesday, November 15th, 2017
0 Comments

Sportisti dhe artisti Telat Agolli

Telat Agolli u lind më 15 nëntor të vitit 1932 në Tiranë. Shkollimin e bëri në qytetin e lindjes deri edhe shkollën e lartë Institutin e Kulturës Fizike “Vojo Kushi” dhe më pas në vitet 1960-1961 More...

mihal popi
By Gjergji On Tuesday, November 7th, 2017
0 Comments

Mihal Popi, Artist i Popullit

Lindi në Shkodër më 7 nëntor të vitit 1909, në qytetin e lindjes kreu shkollën fillore në Shkollën e Jezuitëve. Familja e tij u transferua ne Tirane ne vitin 1921. Aktivitetin e tij artistik Mihali e filloi More...

Lec_Shllaku-1
By Gjergji On Friday, November 3rd, 2017
0 Comments

Lec Shllaku

Kolec (Lec) Shllaku u lind më 3 nëntor 1921 në qytetin e Shkodrës. Leci mbeti jetim nga babai që 4 vjeç në ato kushte ai bashkë me nënën dhe dy vëllezërit u rrit në shtëpinë e dajës, i cili ishte rrobaqepës More...

tefta tashko
By Besarta On Thursday, November 2nd, 2017
0 Comments

Tefta Tashko Koço ikona e artë e muzikës shqiptare

Nga Pjerin Logoreci Tefta Tashko Koço (lindur Tefta Tashko ne Faiyum, Egjipt me 2 Nëntor 1910. Ajo ishte vajza e patriotit të shquar shqiptar nga Frashëri i Përmetit, Thanas Tashkos i cili kishte emigruar familjarisht More...

melpomeni_cobani
By Besarta On Thursday, October 26th, 2017
0 Comments

Artistja e Popullit Melpomeni Çobani

Melpomeni Çobani, u lind më 6 qershor të vitit 1928 në Tiranë. Mësimet e para i mori në vendlindje. Në vitit 1947-1949 kreu një shkollë për aktore pranë Teatrit Popullor. Ne Teatrin Popullor ajo interpretoi More...

Gazmend_Leka
By Lek Gjoka On Wednesday, October 11th, 2017
0 Comments

Gazmend Leka, piktor, regjisor, grafist

Gazmend Leka , Piktor, Regjisor, Grafist Gazmend Leka u lind më 11 tetor, 1953, në Tiranë. Në vitin 1978 mbaron Institutin e Larte te Arteve dhe një vit më vonë fillon punë si bashkëpunëtor në dizenjimin More...

akademia _shkencave
By Besarta On Tuesday, October 10th, 2017
0 Comments

Akademia e Shkencave e Shqipërisë

Akademia e Shkencave e Shqipërisë e ka fillimin e saj në vitin 1750, kur u krijua në Voskopojë e ashtuquajtura “Akademia e Re”. Që në atë kohë, ajo ishte njëherazi shkollë e mesme dhe qendër More...

dinamo
By Ardi On Wednesday, October 4th, 2017
0 Comments

Asllan Rusi

Asllan Rusi u lind në Tiranë më 4 tetor 1945. Në vendlindje kreu studimet e para edhe shkollën e lartë. Që në shkollën e mesme kishte pasion sportin, sidomos volejbollin kështu një ditë u bë pjesë More...

marije_Kraja
By Besarta On Sunday, September 24th, 2017
0 Comments

Sopranoja brilante Marie Kraja

Marie Kraja lindi më 24 shtator 1911 në Zarë, Kroaci. Ishte në moshën 6 vjeçare kur familja e saj u vendos në Shkodër. Studimet e larta për kanto i kreu në Konservatorin e Graz-it në Austri, në vitet More...