Tag archive for ‘Tirana’
ndoc-1
By Admin On Tuesday, December 19th, 2017
0 Comments

Bustet e monumentet në Tiranën e vjetër

Nga Ndoc Selimi / Fytyren perendimore Tirana e kerkoi qysh ne vitet 20 te shekullit kaluar. Kjo vihet re me orientimin europian te shume kuadrove qe kishin mbaruar shkollat jashte shtetit. Te gjitha keto lane gjurme More...

Shtepia-e-Fashos
By Admin On Wednesday, October 11th, 2017
0 Comments

Ëndrrat e Gherardo Bosios për ndërtimin e Tiranës

Pjesa më e bukur e kryeqytetit shqiptar është bulevardi “Dëshmorët e Kombit”, sheshi “Nënë Tereza” dhe shëtitorja “Zogu i parë”. Gjatë gjithë gjatësisë së tyre janë krijuar ndërtesa që More...

Lek Gjoka
By Lek Gjoka On Friday, November 13th, 2015
0 Comments

Shqiptaret dhe Bashkimi Evropian

Lek  Gjoka Shqiptaret dhe Bashkimi Evropian Shqiptaret duhet të antarsohen në Bashkimin Evropian sëbashku ose në të kundërt të bashkohen në një shtet shqiptar. Nga Lek Gjoka Jacksonville Florida   Pas More...

papa-francesku
By Gjergji On Saturday, September 20th, 2014
0 Comments

Shqipëria në pritje të Papës

Tirana, duket se është gati për të pritur Papa Franceskun të dielën e 21 shtatorit, jo vetëm nga populli shqiptar, por dhe nga 40 martirët katolikë, portretet e të cilëve mbushin Bulevardin “Dëshmorët More...

Sula2
By Skender On Wednesday, February 12th, 2014
0 Comments

Tirana e Sulejmanëve apo e lashtësisë?

Nga Kolec Traboini / Në një intervistë në “Gazeta Shqiptare” 26 janar 2014, G. B., i epitetuar nga gazeta si publicist e studiues, ankimohet se pse nuk festohet  nga Bashkia 400 vjetorin i themelimit  More...