Tag archive for ‘Tinka Kurti’
tinka_kurti
By Gjergji On Sunday, December 17th, 2017
0 Comments

Tinka Kurti në 85 vjetorin e lindjes

Tinka Kurti u lind më 17 dhjetor 1932 në Sarajevë, Bosnje-Hercegovinë. U ngjit për herë të parë në skenë kur ishte vetëm 14 vjeç. Për disa vjet u aktivizua në teatrin amator në Shkodër. Më 1947 More...

Lec_Shllaku-1
By Gjergji On Friday, November 3rd, 2017
0 Comments

Lec Shllaku

Kolec (Lec) Shllaku u lind më 3 nëntor 1921 në qytetin e Shkodrës. Leci mbeti jetim nga babai që 4 vjeç në ato kushte ai bashkë me nënën dhe dy vëllezërit u rrit në shtëpinë e dajës, i cili ishte rrobaqepës More...

Elvira_Diamanti
By Gjergji On Sunday, August 13th, 2017
0 Comments

Tregim mbi të kaluarën – intervistë me Elvira Diamantin

Intervistë me Elvira Diamantin, një nga aktoret më të njohura të kinematografisë dhe skenës së Teatrit Kombëtar Shqiptar.   Nga Adela Kolea /   Në jetë, si në një film – veçse në këtë More...

marie Logoreci 95
By Lek Gjoka On Wednesday, October 7th, 2015
0 Comments

95 vjet me sytë dramatikë të Marie Logorecit

Për ta kujtuar në 95-vjetorin e lindjes me 5 Tetor 2015 në mjediset e Muzeut Historik Kombëtar u mbajt një veprimtari mbi jetën dhe aktivitetin e aktores së shpallur nga Presidenti i Republikës “Nder More...

bota
By Besarta On Tuesday, July 15th, 2014
0 Comments

Filmi BOTA fiton në Karlovy Vary Film Festival

  Filmi “Bota” fiton si Filmi më i mirë “Fedora Award” në Kategorinë “East of the West” në Karlovy Vary Film Festival.“Bota”, me skenar dhe regji të Iris Elezit More...