Tag archive for ‘Teatrit Kombëtar’
Elvira_Diamanti
By Gjergji On Sunday, August 13th, 2017
0 Comments

Tregim mbi të kaluarën – intervistë me Elvira Diamantin

Intervistë me Elvira Diamantin, një nga aktoret më të njohura të kinematografisë dhe skenës së Teatrit Kombëtar Shqiptar.   Nga Adela Kolea /   Në jetë, si në një film – veçse në këtë More...

divat-kopertina
By Besarta On Friday, June 2nd, 2017
0 Comments

Universe divash – trashëgimia e artit shqiptar në një libër

Nga Adela Kolea Adela Kolea “Më duket sikur e shoh Drita Pelingun të më thotë :“Të lumtë!”, Liza Vorfin apo Antoneta Papapavlin të më buzëqeshë… – Pjerin Logoreci Intervistë me Pjerin Logorecin, More...

bujar-kapexhiu
By Gjergji On Wednesday, March 22nd, 2017
0 Comments

Bujar Kapexhiu, aktori, piktori dhe regjisori

Bujar Kapexhiu ka lindur më 22 mars 1944 në Tiranë, ku dhe u shkollua. Kapexhiu studioi për aktor në shkollën e lartë pranë Teatrit Kombëtar, si edhe kursin e lartë pasuniversitar për regjisor po aty. More...

petraq-xhillari-2
By Admin On Saturday, December 27th, 2014
0 Comments

U shua aktori i karaktereve Petraq Xhillari

Petraq Xhillari lindi në Përmet më 11 qershor të vitit 1943. Pasi kreu liceun artistik për pikturë në 1965 –1969, u fut në studion për aktorë pranë Teatrit Kombëtar ku vazhdon studimet deri në vitin More...

anil-frasheri
By Gjergji On Sunday, December 7th, 2014
0 Comments

Bisedë me aktorin Anil Frashëri

Bisedoi Kozeta Zylo /   Bisedë me aktorin e Teatrit Kombëtar, z. Anil Frashëri, të birin e Aktorit te madh Naim Frashëri. Artisti i Popullit Naim Frashëri vjen nga i njejti trung me Rilindasin e madh More...