Tag archive for ‘Teatri Kombetar’
mihal-luarasi
By Besarta On Saturday, September 16th, 2017
0 Comments

Mihal Luarasi, dramaturg dhe regjisor i shquar i teatrit

Nga Pjerin Logoreci / Mihal Luarasi lindi më 16 shtator të vitit 1929 në Korçë. Shkollën e mesme e kreu në Liceun artistik “Jordan Misja” në Tiranë, ndërsa studimet e larta në Akademinë e More...

reshat_arbana
By Besarta On Friday, September 15th, 2017
0 Comments

Reshat Arbana, aktor i madh i teatrit dhe kinemasë

Reshat Arbana u lind në Tiranë më 15 shtator 1940. Në vitin 1965 diplomohet për aktor. Pas studimeve emërohet redaktor në Radio Tirana, e më pas regjisor dhe shef i redaksisë të fëmijëve dhe rinisë. Reshat More...

Ndrek Luca
By Gjergji On Sunday, September 3rd, 2017
0 Comments

Në kujtim të mjeshtrit të teatrit e filmit Ndrek Luca

Nga Pjerin Logoreci/ Ndrek Luca ka lindur në 3 Shtator të vitit 1927 në Dukagjin. Familja e tij  u shpërngul në Shkodër qysh kur ai ishte në moshë të vogël, këtu kreu edhe shkollën. Pas clirimit të More...

ilia_shyti-1
By Gjergji On Wednesday, July 19th, 2017
0 Comments

Ilia Shyti, aktori i madh i roleve të vogla

Ilia Shyti u lind në Lushnje, më 19 korrik 1929. U aktivizua qysh i ri me Levizjen Amatore Teatrore të qytetit të lindjes ku edhe punoi si drejtor i Shtëpisë së Kulturës. Njëkohësisht, ai bënte punën More...

shirat e vjeshtes-furxhi
By Gjergji On Friday, March 24th, 2017
0 Comments

Aktori i veçantë Vangjush Furxhi

Vangjush Furxhi u lind në Korçë më 24 mars 1943. Mësimet e para i mori në qytetin e lindjes, ku dhe lindi pasioni i tij për teatrin. Më pas studioi për aktor në shkollën e lartë pranë Teatrit Popullor në More...

edmond-budina
By Gjergji On Tuesday, March 21st, 2017
0 Comments

Aktori dhe regjisori Edmond Budina

Edmond Budina ka lindur më 21 Mars të vitit 1952 në Tiranë. Eshtë diplomuar në Akademinë e Arteve në 1974, ka punuar për vite me radhë si aktor dhe regjisor në Teatrin Kombëtar, në të cilin ka qenë More...

agim-qirjaqi
By Admin On Friday, January 27th, 2017
0 Comments

Agim Qirjaqi, një aktor i veçantë

Agim Qirjaqi  lindi në Kolonjë në 27 janar 1950. Pas mbarimit të studimeve në Institutin e Lartë të Arteve (Akademinë e Arteve) në Tiranë, më 1973, filloi punën si aktor në Teatrin Kombëtar. Në More...

land-trebicka
By Besarta On Tuesday, January 17th, 2017
0 Comments

Roland Trebicka

Roland Trebicka lindi në Korçë në 17 janar të vitit 1947. Kreu shkollën e mesme të përgjithshme “Raqi Qirinxhi” në vendlindje. Kur ishte i ri punoi si aktor në Estradën profesioniste të SHQUP More...

robert ndrenika1
By Gjergji On Tuesday, January 10th, 2017
0 Comments

Artisti i Popullit Robert Ndrenika

Robert Ndrenika lindi në Vuno të Vlorës, më lindur më 10 janar 1942. Në vitet 1960-1964. Ka studiuar për aktor ne Shkollën e Lartë “Aleksander Moisiu”. Pas mbarimit të shkollës, deri në More...

robert-ndrenika
By Gjergji On Tuesday, January 10th, 2017
0 Comments

Gëzuar ditëlindjen Robert Ndrenika

Robert Ndrenika lindi në Tiranë më 10 janar të vitti 1942. Në vitet 1960-1964 kerub shtudimet për aktor në Shkollën e Lartë “Aleksandër Moisiu”. Mbas shkollës, deri më 1970, punoi si aktor More...