Tag archive for ‘Skenderbeu’
gjergj kastrioti
By Gjergji On Wednesday, January 17th, 2018
0 Comments

550 vjet më parë vdiq Heroi Kombëtar Gjergj Kastrioti

Gjergj Kastrioti,  Heroi Kombëtar i Shqiptarëve, vdiq 549 vjet më parë (6 maj 1405 – 17 janar 1468). Gjergj Kastrioti ishte fëmija i parafundit në familjen me shumë fëmijë të Gjonit e të Vojsavës. More...

gj.kastrioti
By Lek Gjoka On Tuesday, January 16th, 2018
0 Comments

Me rastin e 550 vjetorit të vdekjes së Gjergj Kastriotit

Gjon Keka   Nga Gjon KEKA Historia e plotë e fakteve të mrekullueshme të popullit shqiptar europian, histori kjo që ka diçka të jashtëzakonshme dhe të shkëlqyer sidomos kur në aortën e saj gjendet More...

gjergj kastrioti-2
By Lek Gjoka On Monday, September 4th, 2017
0 Comments

Sot takova Gjergj Kastriotin – Skënderbeun

Gejrgj Kastrioti- Skenderbeu duke luftuar Fejton nga Lek Gjoka Duke pare zhurmën , tymtajën me të vërteta dhe të pa vërteta u nisa në një udhëtim për të takuar heroin tonë kombëtar Gjergj Kastrioti- More...

Gjergj_Kastrioti1
By Lek Gjoka On Tuesday, May 16th, 2017
0 Comments

50 fakte nga jeta e Gjergj Kastriotit – Skënderbeut

Gjergj Kastrioti ne Betejen e Albulenes Çdo komb ka një Hero Kombëtar. Por rrallë i ndodh një vendi kaq të vogël si Shqipëria të ketë për të tillë, një figurë si Gjergj Kastriot Skënderbeun. Jo thjesht More...

Gjergj_Kastrioti1
By Lek Gjoka On Saturday, May 6th, 2017
0 Comments

Gjergj Kastrioti – Skënderbeu – Heroi Kombëtar i shqiptareve, Mbrojtës i Krishterimit

Gjergj  Kastrioti – Skënderbeu Skënderbeu ose Skënderbej (nga Turqisht osmanlli: İskender Bey; emri i vërtetë: Gjergj Kastrioti Skënderbeu lindi 6 Maj, 1405, Principata e Kastriotit dhe vdiq me More...

u1_LekeDukagjini1-221x300
By Lek Gjoka On Tuesday, April 25th, 2017
0 Comments

Princi Lekë Dukagjini – intervistë me studjuesin Tonin Çobani

“Princi i përfolur Lekë Dukagjini” Intervistë me studjuesin  Tonin Çobani Tonin Cobani – Në historiografin e derisotme shqiptare, historia e shek.XV është identifikuar me historinë e Skënderbeut More...

1280px-SkenderbeuKruje
By Lek Gjoka On Wednesday, July 6th, 2016
0 Comments

A ka shtet Republika e Shqipërisë që pranon të fyhet heroi kombëtar Gjergj Kastrioti-Skënderbeu në Lezhë nga një pseudo-historian turk ?

  -Opinion nga Lek Gjoka   Sipas të gjithë masmedias shqiptare një skandal i rëndë ka ndodhur tek varri i Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastrioti-Skënderbeu në Lezhë.   Pseudo historiani More...