Tag archive for ‘Shqiperi’
analizat
By Besarta On Thursday, November 9th, 2017
0 Comments

Malaria dhe Fondacioni  Rockefeller

  Fragment nga libri “Shqiperia ne vitin 1937” “Me baze te studimeve te bera rezulton se malarja eshte armiku kryesuer i shendetit publik ne Shqipri. Ne fusha e ne male, ne qytete e ne katunde More...

mirdita_nje_shtegtim_speleolog-shpella..
By Lek Gjoka On Wednesday, September 27th, 2017
0 Comments

Mirëdita, një shtegëtim speleologjik

MIRËDITË – “Disa vite më pare, nëse e artikuloje turizmin speleologjik, do të të merrej si një kumt utopik, por që tash pas disa eksperiencash dhe guidash me shtegtarë vendas apo të huaj, More...

mother_theresa
By Gjergji On Saturday, August 26th, 2017
0 Comments

Nënë Tereza, Nëna shqiptare e botës

Anjezë Gonxhe Bojaxhiu e njohur si Nënë Tereza lindi në Shkup të Shqipërisë të pushtuar prej Perandorisë osmane, sot Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë, më datë 26 gusht 1910. Një ditë pas lindjes More...

Aktori Sander Ruci ne skene duke kennduar parodi
By Lek Gjoka On Friday, July 21st, 2017
0 Comments

Aromë Shkodre, pulsim vendlindje buzë oqeanit Atlantik në Florida – Sander Ruci Show – rikthim në vendlindje

Aktori Sander Ruci ne skene – Sandër Ruci Show – rikthim në vendlindje Nga Lek Gjoka Fare pranë Oqeanit Atlantik në Jacksonville Beach dallgët ndoshta të ardhura nga Evropa ndalin frymën . Në More...

arben-llalla
By Ardi On Saturday, May 27th, 2017
0 Comments

Demografia e fiseve Shqiptare në Greqinë e veriut

Marrë nga libri Demografia e fiseve Shqiptare në Greqinë e veriut Autor: Arben P . Llalla Redaktor: Teuta Llalla 2013, Tetovë Arben Llalla – Historian Shqiptarët që banojnë në Greqi që nga koha e More...

eqerem_cabej
By Gjergji On Monday, March 6th, 2017
0 Comments

Eqrem Çabej: Pse bota na quan Albania dhe origjina e emrit Shqipëri

Nga Eqrem Çabej / Eqerem Çabej Shqiptari i thotë vetes shqiptar, vendit të vet Shqipëri, Shqipni, po populli njihet në botë, sikundër dihet, lashtërisht si Albanais, Albanese etj., dhe vendi i tij si Albanie, More...

Screen shot 2013-10-15 at 7.07.49 PM
By Gjergji On Thursday, February 2nd, 2017
0 Comments

Dokumentari “Shpëtim në Shqipëri”

Dokumentari “Shpëtim në Shqipëri”  More...

san-jose-catholic-church-jacksonville-florida
By Lek Gjoka On Friday, December 30th, 2016
0 Comments

Duke “vrapuar” pas Dollarit edhe shqiptaret e Amerikës po e “harrojnë” familjen.

Lek Gjoka – Gazeta Vatra Në meshën e madhe të Krishtlindjeve në Jacksonville Florida Dom Anton Kcira mundohet që ti “shëroi” shqiptaret nga “sëmundja” e Dollarit dhe ti kthehen More...

lek_gjoka1
By Lek Gjoka On Saturday, February 20th, 2016
0 Comments

Çfarë po i ndodh kombit shqiptar ?

-Kombi shqiptar në rrezik. Ne Kuvendin e Shqipërisë nuk respektohen studentet qe rrezuan komunizmin ndërsa në Kosovë vendi po shkon drejt destabilizimit. Me ligjin e ri për emigrantet shqiptare te sapo miratuar More...

ipeshk rrok mirdita
By Lek Gjoka On Monday, December 7th, 2015
0 Comments

Ndahet nga jeta në moshën 76-vjeçare Imzot Rrok Mirdita , kryetar i Konferencës Ipeshkvnore të Shqipërisë

Imzot Rrok Mirdita TIRANE – Ndahet nga jeta në moshën 76-vjeçare kreu i Kishës Katolike imzot Rrok Mirdita. Lajmi i hidhur u bë i ditur nga Arkidioqeza metropolitane Tiranë-Durrës, e cila saktësoi More...