Tag archive for ‘Shkoder’
ernest_koliqi
By Ardi On Saturday, May 20th, 2017
0 Comments

Ernest Koliqi themeluesi i prozës moderne

Ernest Koliqi lindi më 20 Maj 1903 në Shkodër dhe ishte djali i Shanit dhe i Age Simonit, dhe kishte vëlla Mikel Koliqin, i pari Kardinal Shqiptar. Në Shkoder Ernesti kreu shkollen fillore në kolegjin Saverian More...

kol_mileta2
By Ardi On Friday, May 19th, 2017
0 Comments

Kol Mileta ose piktori i penelatave që di të stolisë edhe emnin e Atdheut.

  Leon Lekaj Nga Leon Lekaj Unë nuk mbërrij ta kuptoj shtysën, e cila qysh prej çastit kur emni i Kol Miletës depërtoi në vetëdije, prishi paktin e qetësisë së vendosun prej kohësh mes meje dhe More...

Hafiz_Ali_Ulqinaku_393744204
By Lek Gjoka On Sunday, April 23rd, 2017
0 Comments

Hafiz Ali Ulqinaku figurë e shquar e kulturës së Rilindjes Kombëtare

  Hafiz Ali ULQINAKU (EB “Lisitan”, Tiranë, 2005) Me rastin e 101 vjetorit te vdekjes. Nga Kujtim Dashi Klerik, poet, hartues fjalorësh dhe përkthyes i veprave fetare, që inkuadrohej në rrymën e More...

hile_mosi
By Gjergji On Saturday, April 22nd, 2017
0 Comments

Hilë Mosi figurë e madhe kombëtare

Hilë Mosi lindi me 22 Prill 1885 në Shkodër, ishte i biri i Mark Mosit, figurë politike e njohur e periudhës para e pas Pavarësisë. Në vendlindje filloi mësimet në shkollën italjane, të cilat i vijoi More...

robert-radoja-1
By Admin On Saturday, April 15th, 2017
0 Comments

Robert Radoja, muzikanti dhe organizatori

Robert Radoja ka lindur në 15 Prill 1938 në Bolonja (Itali). Edukimin e parë artistik e mori në qytetin e Shkodrës përmes kurseve të ndjekura pranë shtëpisë së pionierit, ku dhe kontaktoi me figura të More...

PALOK TRABOINI 1888-1951
By Gjergji On Thursday, April 13th, 2017
0 Comments

Përvjetori i lindjes së Palok Traboinit

Palok Traboini ka lindur në prill të vitit 1888 në Traboin të Hotit, në trojet shqiptare që ndodhen në shtetin e Malit të Zi, në një familje që i takon fisit Gojçaj. Pasi mbeti jetim që në moshë të More...

sami_repishti
By Gjergji On Thursday, April 6th, 2017
0 Comments

Sami Repishti figurë e shquar e shqiptarëve të amerikës

Sami Repishti u lind më 6 prill 1925 në Shkodër ku kreu shkollën fillore dhe Liceun në vitin 1942. Filloi shkollën e lartë në Firence për Histori moderne, por e la se u kthye në Shqipëri për të luftuar More...

ibrahim_tukici
By Ardi On Wednesday, April 5th, 2017
0 Comments

Përvjetori i lindjes së Artistit të Popullit Ibrahim Tukiçi

Ibrahim Tukiçi u lind në Shkodër me 5 prill 1926, ku bëri edhe shkollën fillore e të mesme. Studimet e larta i kreu në Konservatorin “Çajkovski” të Moskës në Rusi. Pas mbarimit të studimeve More...

gjovalin_shkurtaj
By Gjergji On Tuesday, April 4th, 2017
0 Comments

Gjuhëtari, Profesor Gjovalin Shkurtaj

Gjovalin Shkurtaj ka lindur më 4 prill 1943 në Shkodër ku kreu shkollën e mesme pedagogjike në qytetin e lindjes më 1962 dhe studimet e larta për gjuhë e letërsi shqipe në Universitetin e Tiranës më More...

ljarja-radiostacioni
By Gjergji On Saturday, April 1st, 2017
0 Comments

Rikard Ljarja, aktori që la gjurmë të pashlyera në kinemanë shqiptare

Rikard Ljarja lindi më 1 prill 1943 në Shkodër, më 1960 mbaroi maturën në Shkodër kurse më 1965 u diplomua në Institutin e Lartë të Arteve, Tiranë. Për tetë vite pas diplomimit punoi aktor  në Teatrin More...