Tag archive for ‘RTSH’
ferdinand-deda
By Gjergji On Tuesday, February 6th, 2018
0 Comments

Ferdinand Deda, dirigjenti me temperament të zjarrtë

Ferdinant Deda lindi në Peqin më 5 shkurt të vitit 1941. Pasi mbaroi Liceun Artistik në Tiranë në vitin 1959 u emërua mësues muzike në Gjirokastër, ku qëndroi deri në 1960. kur filloi shkollën për More...

merkur-bozgo
By Admin On Saturday, November 11th, 2017
0 Comments

U nda nga jeta Mërkur Bozgo

Mërkur Bozgo u lind më 24 Mars të vitit 1937 në qytetin e Gjirokastrës. Në vitin 1961 përfundon studimet e larta në Degën Gjuhë-Letërsi në Universitetin e Tiranës dhe prej këtij viti fillon punën More...

Aleksandër_Lalo
By Besarta On Thursday, April 27th, 2017
0 Comments

Aleksandër Lalo kompozitori i dashur i rinisë së 80-tës

Aleksandër Lalo ka lindur më 27 prill të vitit 1949, në Tiranë. Rrjedh nga një familje me origjinë nga Leskoviku. Kreu studimet e larta në Institutin e Larte te Arteve për muzikë më 1973. Pervec veprimtarisë More...

shqiptaret-bullgari
By Gjergji On Sunday, March 12th, 2017
0 Comments

Shqiptarët e bullgarisë

“Në Bullgari ku flitet shqip” Një dokumentar nga Engjëll Ndocaj  More...

agron-bala
By Gjergji On Friday, January 15th, 2016
0 Comments

U nda nga jeta gazetari, shkrimtari dhe pedagogu Agron Bala

Është ndarë nga jeta në moshën 60-vjeçare gazetari, shkrimtari dhe pedagogu Agron Bala (i biri i studjuesit, pedagogut dhe poetit Vehbi Bala). Agroni ishte në spitalin e Torinos, Itali për kurim, por gjatë More...

kico-fotjadhi2
By Gjergji On Wednesday, September 17th, 2014
0 Comments

U shua Kiço Fotiadhi ikona e lajmeve të Televizionit Shqiptar

Sot më 17 shtator 2014 u nda nga jeta gazetari Kiço Fotiadhi. Kiço për një kohë shumë të gjatë është i njohur nga publiku shqiptar si fytyra e lajmeve të Televizionit, ai është figura e parë e historisë More...