Tag archive for ‘Radio Tirana’
marije_Kraja
By Besarta On Sunday, September 24th, 2017
0 Comments

Sopranoja brilante Marie Kraja

Marie Kraja lindi më 24 shtator 1911 në Zarë, Kroaci. Ishte në moshën 6 vjeçare kur familja e saj u vendos në Shkodër. Studimet e larta për kanto i kreu në Konservatorin e Graz-it në Austri, në vitet More...

reshat_arbana
By Besarta On Friday, September 15th, 2017
0 Comments

Reshat Arbana, aktor i madh i teatrit dhe kinemasë

Reshat Arbana u lind në Tiranë më 15 shtator 1940. Në vitin 1965 diplomohet për aktor. Pas studimeve emërohet redaktor në Radio Tirana, e më pas regjisor dhe shef i redaksisë të fëmijëve dhe rinisë. Reshat More...

g_mullahi
By Gjergji On Friday, August 18th, 2017
0 Comments

Kompozitori i ëmbël Gazmend Mullahi

Gazmend Mullahi ka lindur në Tiranë më 18 Gusht të vitit 1951. Shkollën e mesme e kreu në Liceun Artistik “Jordan Misja” në vitin 1971 duke marrë mësime në instumentin e pianos dhe më vonë në degën More...

AlfredKanini-Florida
By Gjergji On Saturday, June 10th, 2017
0 Comments

Alfred Kanini, shkrimtari që u nda prej nesh në Florida

Nga Pjerin Logoreci / Alfred Kanini lindi në Tiranë në 10 qershor 1943. ku mori edhe shkollimin e lartë në Fakultetin Histori-Filologji, dega Gjuhë-Letërsi dhe Gazetari e u diplomua në vitin 1967 e menjëherë More...

mazreku
By Gjergji On Saturday, May 6th, 2017
0 Comments

Anton Mazreku, komentatori i paharruar i Radio Tiranës

Anton Mazreku u lind në Shkodër më 6 maj 1908. I jati ishte intelektual i njohur kurse e ëma ishte motra e Luigj Gurakuqit. Shkollën fillore e kreu në vendlindje ndërsa shkollën e mesme në Austri. Më pas More...

robert-radoja-1
By Admin On Saturday, April 15th, 2017
0 Comments

Robert Radoja, muzikanti dhe organizatori

Robert Radoja ka lindur në 15 Prill 1938 në Bolonja (Itali). Edukimin e parë artistik e mori në qytetin e Shkodrës përmes kurseve të ndjekura pranë shtëpisë së pionierit, ku dhe kontaktoi me figura të More...

Francesk-Radi
By Gjergji On Monday, April 3rd, 2017
0 Comments

U nda nga jeta kantautori, idhull i brezit të tij, Françesk Radi

Françesk Radi u lind më 13 Shkurt 1950 në Tiranë. Ka kryer Liceun Artistik dhe më pas Akademinë e Arteve Tiranë në vitin 1973 si instrumentist në instrumentin e kontrabasit. Ka punuar ne Fush – Arrës More...

gjon-karma1
By Gjergji On Saturday, March 18th, 2017
0 Comments

Gjon Karma, aktori i madh i roleve të vegjël

Gjon Karma lindi në Shkodër më 18 mars të vitit 1915. Filloi aktivitetin artistik në vitin 1932 në Shkodër me shoqërinë “Bogdani”. Gjon Karma ka qënë ndër të paktët shqiptare qe ka qene ne Kamp More...

lyra-dungu
By Gjergji On Monday, February 27th, 2017
0 Comments

Përkujtojmë kompozitorin shkodran Pjetër Dungu

Pjetër Dungu u lind në Shkodër më 27 shkurt 1908. Në qytetin e lindjes kreu shkollën fillore dhe gjimnazin. Ai kishte pasion muzikën dhe filloi të merrej me të që kur ishte nxënës. Në vitin 1919 ishte More...

gjon-simoni
By Admin On Wednesday, February 8th, 2017
0 Comments

Përkujtojmë kompozitorin, profesorin Gjon Simoni

Gjon Simoni u lind në Shkodër më 8 Shkurt 1936 në një familje me tradita. U aktivizua që në moshë të vogël në jetën muzikore të qytetit të lindjes si organist në kishën katolike, kontribut të cilin More...