Tag archive for ‘Profesor’
gjon-simoni
By Admin On Thursday, February 8th, 2018
0 Comments

Përkujtojmë kompozitorin, profesorin Gjon Simoni

Gjon Simoni u lind në Shkodër më 8 Shkurt 1936 në një familje me tradita. U aktivizua që në moshë të vogël në jetën muzikore të qytetit të lindjes si organist në kishën katolike, kontribut të cilin More...

eduard-sulstarova
By Ardi On Sunday, November 12th, 2017
0 Comments

Akademiku Eduard Sulstarova

  Eduard Sulstarova u lind në Korcë më 12 nëntor 1934. Shkollën fillore e kreu në Pogradec dhe shkollën e mesme në Politeknikumin “7 Nëntori” në Tiranë. Në vitet 1954-1961 shërbeu si mësues More...

enver-gjerqeku
By Lek Gjoka On Tuesday, July 25th, 2017
0 Comments

Enver Gjerqeku poet, profesor e akademik

ENVER GJERQEKU ENVER GJERQEKU (1928-2008) Poet profesor e akademik, lindi më 25 gusht 1928 në Gjakovë në një familje qytetare. Në vendlindje kreu shkollën fillore (1942) dhe Shkollën Normale (1948), kurse More...

gjovalin_shkurtaj
By Gjergji On Tuesday, April 4th, 2017
0 Comments

Gjuhëtari, Profesor Gjovalin Shkurtaj

Gjovalin Shkurtaj ka lindur më 4 prill 1943 në Shkodër ku kreu shkollën e mesme pedagogjike në qytetin e lindjes më 1962 dhe studimet e larta për gjuhë e letërsi shqipe në Universitetin e Tiranës më More...

prof.albert_paparisto
By Gjergji On Sunday, November 2nd, 2014
0 Comments

Ndërroi jetë Profesor Albert Paparisto

Në Royal Oak të Miçiganit ndërroi jetë nga shkaqe natyrore muzikologu i shquar shqiptar Albert Paparisto. Ai ishte 90 vjeç. Prof. Paparisto do të mbahet mend si themeluesi i Operas dhe Konservatorit Shqiptar. More...