Tag archive for ‘Pjerin Logoreci’
peter_prifti
By Gjergji On Friday, November 24th, 2017
0 Comments

Peter Prifti, personalitet shqiptaro-amerikan

Nga Pjerin Logoreci / Peter Prifti ka lindur në Rehovë, (Kolonjë) më 24 nëntor, 1924. Pasi kreu shkollën fillore në fshat, emigroi në Amerikë më 1940. Me mbështetjen e babait të tij (pronar i një restoranti More...

dritero_agolli
By Gjergji On Friday, October 13th, 2017
0 Comments

Shkrimtari Dritëro Agolli

Nga Pjerin Logoreci / Dritëro Agolli u lind më 13 tetor 1931 në Menkulas të Devollit ku mori dhe mësimet e para. Më pas ndoqi shkollën e mesme “Asim Zeneli” në Gjirokastër. Në vitet 1952 – 1957 ndoqi More...

Marije-Logoreci-2
By Lek Gjoka On Saturday, September 23rd, 2017
0 Comments

Ime më Marija

Rrëfimi i Pjerin Logorecit, biri i artistes së njohur Marije Logoreci Kohët kur ajo e merrte me vete në xhirime, kopshti me lule … roli i fundit dhe vitet e vështira të pensionit     Vetëm një More...

ambasada_amerikane
By Gjergji On Friday, July 28th, 2017
0 Comments

Përvjetori i lidhjes së marrëdhënieve diplomatike Shqipëri-SHBA

Nga Pjerin Logoreci /   Kërkesën zyrtare për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike ndërmjet dy vendeve e parashtroi në mars 1920 në Washington, qeveria e dalë nga Kongresi i Lushnjes. Letrat Kredenciale More...

helena-kadare
By Gjergji On Sunday, July 9th, 2017
0 Comments

Kohë e pamjaftueshme – Kujtimet e Helena Kadaresë, nga Paolo Muner

Nja dhjetë vjet më parë, gjendesha në sallën e pritjes së aeroportit të Rinasit, së bashku me bashkëshorten time, duke pritur për tu kthyer në Itali, pas pesëmbëdhjetë ditësh të një vizite shumë More...

divat-kopertina
By Besarta On Friday, June 2nd, 2017
0 Comments

Universe divash – trashëgimia e artit shqiptar në një libër

Nga Adela Kolea Adela Kolea “Më duket sikur e shoh Drita Pelingun të më thotë :“Të lumtë!”, Liza Vorfin apo Antoneta Papapavlin të më buzëqeshë… – Pjerin Logoreci Intervistë me Pjerin Logorecin, More...

fjalor_fotografise
By Ardi On Monday, May 22nd, 2017
0 Comments

Bisedë me Qerim Vrionin, studjues i fotografisë

Nga Pjerin Logoreci / Prej vitesh Qerim Vrioni njihet si një nga studiuesit më pasionuar të fotografisë shqiptare. Kërkues e këmbëngulës, ai e nisi punën me librin e  parë që u botua në 2005 “Fotografia–një More...

na-ishte-nje-here-ABAZI
By Gjergji On Wednesday, March 29th, 2017
0 Comments

Në kërkim të filmave, filmi për Ilirinë “Na ishte një herë”

Abaz Hoxha, Studjues dhe Historian i Kinematografisë, autor i shumë librave studimorë për kinematografinë shqiptare dhe botërore flet për kërkimet në Danimarkë për një film të bërë në vitin 1923 More...

helena-kadare
By Gjergji On Thursday, July 7th, 2016
0 Comments

Kohë e pamjaftueshme – Kujtimet e Helena Kadaresë, nga Paolo Muner

Nja dhjetë vjet më parë, gjendesha në sallën e pritjes së aeroportit të Rinasit, së bashku me bashkëshorten time, duke pritur për tu kthyer në Itali, pas pesëmbëdhjetë ditësh të një vizite shumë More...

marie Logoreci 95
By Lek Gjoka On Tuesday, December 1st, 2015
0 Comments

Arratia e Peshkut të Kuq në kujtim të Marie Logorecit

Arratia e Peshkut të Kuq në kujtim të Marie Logorecit, nga Rezarta Reci, News24, 28 nëntor, 2015   Interviste e Pjerin Logorecit te birit te Ikones se kinematografise dhe teatrit shqiptar  , nderit More...