Tag archive for ‘Permet’
Antoneta_Papapavli
By Lek Gjoka On Saturday, February 17th, 2018
0 Comments

Antoneta Papapavli aktore , Artiste e Merituar

Antoneta Papapavli lindi në Përmet më 17 shkurt të vitit 1938, është aktore e njohur shqiptare. Kreu studimete larta në ILA, dega e dramës dhe u emërua aktore në Teatrin Popullor më 1964. Ka interpretuar More...

paskali2
By Gjergji On Friday, December 22nd, 2017
0 Comments

Përvjetori i lindjes së skulptorit të Popullit Odhise Paskali

Odhise Paskali lindi në Përmet më 22 dhjetor 1903. Studioi për Letërsi dhe Filozofi në Torino të Italisë, ku më pas vazhdoi studimet për histori arti në vitin 1927. Ai u bë nismëtar për krijimin e More...

vasil-tole-2
By Besarta On Wednesday, November 22nd, 2017
0 Comments

Kompozitori dhe etnomuzikologu Vasil Tole

Prof. Dr.Vasil S. Tole ka lindur më 22 nëntor 1963, Përmet. Eshtë kompozitor dhe etnomuzikolog. Shkollën e mesme e ka kryer për violinë, në vitet 1978-1982 pranë shkollës artistike “Tefta Tashko Koço”, More...

tefta tashko
By Besarta On Thursday, November 2nd, 2017
0 Comments

Tefta Tashko Koço ikona e artë e muzikës shqiptare

Nga Pjerin Logoreci Tefta Tashko Koço (lindur Tefta Tashko ne Faiyum, Egjipt me 2 Nëntor 1910. Ajo ishte vajza e patriotit të shquar shqiptar nga Frashëri i Përmetit, Thanas Tashkos i cili kishte emigruar familjarisht More...

sami_frasheri
By Gjergji On Thursday, June 1st, 2017
0 Comments

Sami Frashëri në përvjetorin e lindjes

Sami Frashëri u lind në Frashër të Përmetit më 1 qershor 1850, ku mori dhe mësimet e para. Më 1865 së bashku me pesë vëllezërit e tij dhe dy motrat u vendos në Janinë, ku bashkë me vëllanë, Naimin, More...

naim_frasheri
By Besarta On Thursday, May 25th, 2017
0 Comments

Naim Frashëri në përvjetorin e lindjes

Naim Frashëri u lind në 25 maj vitin 1846 në Frashër (Përmet). Në vendlindje mori mësimet e para dhe nisi të mësonte persishten pranë teqesë bektashiane. Më 1865 familja u shpërngul në Janinë, ku More...

mentor xhemali
By Lek Gjoka On Friday, May 12th, 2017
0 Comments

Mentor Xhemali personalitet i shquar i muzikës

Mentor Xhemali lindi më 12 Maj të vitit 1924 dhe vdiq më 9 prill të vitit 1992, ishte një personalitet i shquar jo vetëm i muzikës klasike, por edhe asaj partizane (marciale) e popullore është padyshim More...

petraq-xhillari-2
By Admin On Saturday, December 27th, 2014
0 Comments

U shua aktori i karaktereve Petraq Xhillari

Petraq Xhillari lindi në Përmet më 11 qershor të vitit 1943. Pasi kreu liceun artistik për pikturë në 1965 –1969, u fut në studion për aktorë pranë Teatrit Kombëtar ku vazhdon studimet deri në vitin More...