Tag archive for ‘Nderi i Kombit’
Petro-Marko-1
By Gjergji On Saturday, November 25th, 2017
0 Comments

Petro Marko, shkrimtari dhe idealisti

Petro Marko u lind me 25 nëntor 1913 në Dhrami të Vlorës. Shkollën fillore e kreu në vendlindje kurse të mesmen në Shkollën Tregëtare të Vlorës. Filloi të shkruajë në shtypin e kohës si “Liria”, More...

koliqi
By Gjergji On Friday, September 29th, 2017
0 Comments

Kardinali shqiptar Mikel Koliqi

Mikel Koliqi lindi në Shkodër më 29 shtator 1902. I ati, Mark Koliqi, ishte tregtar dhe e ëma, Age Simoni, ishte bijë tregtari. Mikeli qe fëmija i parë nga 8 fëmijët e familjes Koliqi, ndër të cilat pesë More...

reshat_arbana
By Besarta On Friday, September 15th, 2017
0 Comments

Reshat Arbana, aktor i madh i teatrit dhe kinemasë

Reshat Arbana u lind në Tiranë më 15 shtator 1940. Në vitin 1965 diplomohet për aktor. Pas studimeve emërohet redaktor në Radio Tirana, e më pas regjisor dhe shef i redaksisë të fëmijëve dhe rinisë. Reshat More...

cabej
By Lek Gjoka On Sunday, August 6th, 2017
0 Comments

Eqrem Çabej një nga figurat më të shquara të shkencës arsimit dhe kulturës shqiptare.

Eqrem Çabej   Eqrem Çabej lindi më 6 gusht të vitit 1908 në Gjirokastër. Ishte një nga figurat më të shquara të shkencës arsimit dhe kulturës shqiptare Shkollimin fillor e kreu në vitin 1921 në More...

nexhmije_pagarusha
By Gjergji On Sunday, May 7th, 2017
0 Comments

Nexhmije Pagarusha, bilbili i këngës shqiptare

Nexhmije Pagarusha ka lindur me 7 maj 1933 në Pagarushë në afërsi të qytetit të Malishevës, në Kosovë. Shkollën fillore e bëri në Malishevë dhe pastaj në Beograd, Serbi. E filloi karrierën e saj muzikore More...

presidenti-nishani-dekorimi-marie-logorecit-512x350(1)
By Lek Gjoka On Wednesday, September 23rd, 2015
0 Comments

Presidenti Nishani i jep dekoratën “Nderi i Kombit” aktores së shquar Marie Logoreci

Presidenti Nishani duke i dhene dekoraten djalit te aktores zotit Pjerin Logoreci   TIRANE- Presidenti i Republikës Bujar Nishani çmoi sot  (23 shtator 2015) aktoren e shquar Marie Logoreci (pas vdekjes) More...

inva_mula
By Gjergji On Tuesday, April 29th, 2014
0 Comments

Inva Mula pranohet anëtare në Akademinë Botërore të Artit dhe Shkencës

ATSH njofton sot se Sopranoja me famë botërore Inva Mula është pranuar ditët e fundit anëtare e Akademisë Botërore të Artit dhe Shkencës, (World Academy of Art and Science). Në një postim në rrjetin More...