Tag archive for ‘“Mjeshter i Madh”.’
mevlan-shanaj
By Gjergji On Wednesday, February 7th, 2018
0 Comments

Mevlan Shanaj, intervistë – aktori edukohet, mësohet, stërvitet, tjetërsohet

Nga Adela Kolea / Marrë nga Albania News “Kinemaja, art figurativ në lëvizje”, citon Federico Felini. Përsa i përket kinematografisë shqiptare, ajo mund të krenohet me faktin se ka përjetuar dhe është More...

ferdinand-deda
By Gjergji On Tuesday, February 6th, 2018
0 Comments

Ferdinand Deda, dirigjenti me temperament të zjarrtë

Ferdinant Deda lindi në Peqin më 5 shkurt të vitit 1941. Pasi mbaroi Liceun Artistik në Tiranë në vitin 1959 u emërua mësues muzike në Gjirokastër, ku qëndroi deri në 1960. kur filloi shkollën për More...

s.pitarka
By Gjergji On Friday, February 2nd, 2018
0 Comments

Artisti i Popullit Sulejman Pitarka

Sulejman Pitarka ka lindur më 2 shkurt të vitit 1924 në Dibër të Madhe.  Me pas u vendos në qytetin e Durrësit, ku fillimisht punoi si hamall në port dhe në kriporet e Kavajës. Shumë shpejt, Pitarka More...

pellumb-kulla
By Gjergji On Wednesday, January 10th, 2018
0 Comments

Shkrimtari, dramaturgu dhe skenaristi, Pëllumb Kulla

Pëllumb Kulla ka lindur në Zëmblak të Korçës në vitin 1940. Studimet e larta i kreu në Shkollën e Lartë Teatrale “Aleksandër Mojsiu” më 1964. Pas studimeve u emërua regjisor i Estradës More...

robert-shvarc
By Besarta On Sunday, December 10th, 2017
0 Comments

Robert Shvarc

Robert Shvarc u lind në Sarajevë (Sot Bosnie e Hercegovina), më 10 dhjetor, 1932. I ati i tij ishte hebre austriak kurse e ëma shqiptare. Gjatë periudhës së para Luftës Botërore ata u vendosën në Shkodër More...

Presidenti_jep_Kolec_Traboinit Titullin_Mjeshter_i_Madh
By Admin On Friday, November 24th, 2017
0 Comments

Shkrimtari dhe publicisti Kolec Traboini nderohet “Mjeshtër i madh”

Në kuadrin e 100 vjetorit të jetimores së parë shqiptare 1917-2017 dhe javës së ndërgjegjësimit për të shtuar kujdesin për fëmijët jetimë, Presidenti i Republikës z. Ilir Meta bëri edhe disa dekorime More...

fadil-kraja
By Ardi On Saturday, November 11th, 2017
0 Comments

Dramaturgu, Fadil Kraja

Fadil Kraja lindi në Shkodër më 1931. Mësimet e para i mori në qytetin e lindjes dhe më pas vazhdoi studimet e larta në Universitetin e Tiranës në Fakultetin e Filologjisë (Dega gjuhë-letërsi). Për More...

g_mullahi
By Gjergji On Friday, August 18th, 2017
0 Comments

Kompozitori i ëmbël Gazmend Mullahi

Gazmend Mullahi ka lindur në Tiranë më 18 Gusht të vitit 1951. Shkollën e mesme e kreu në Liceun Artistik “Jordan Misja” në vitin 1971 duke marrë mësime në instumentin e pianos dhe më vonë në degën More...

ramadan sokoli
By Gjergji On Wednesday, June 14th, 2017
0 Comments

Përkujtojmë Ramadan Sokolin

Ramadan Sokoli u lind në Shkodër më 14 qershor të vitit 1920. Arsimin fillor dhe të mesëm i kryen në qytetin e lindjes. Në vitet 1940-1944 kryen studimet e larta muzikore në Konservatorin “Luigi Cherubini” More...

Lin_Shllaku-1964
By Besarta On Monday, August 8th, 2016
0 Comments

Shuhet futbollisti i njohur Lin Shllaku

Lin Shllaku në vitin 1964 U nda nga jeta pas një sëmundje të rëndë në moshën 78-vjeçare një prej legjendave të futbollit shqiptar, Lin Shllaku, ish kapiten i Kombëtares dhe kapiten i klubit Partizani. More...