Tag archive for ‘Mjeshter i Madh i Punes’
Jup_Kastrati
By Gjergji On Thursday, October 12th, 2017
0 Comments

Jup Kastrati në fushën e dialektologjisë shqiptare

Nga Prof. Gjovalin Shkurtaj / Profesor Gjovalin Shkurtaj Prof. dr.Jup Kastratin, “Mësues i Popullit”, “Mjeshtër i Madh i Punës”, e përkujtojmë me nderimin dhe vlerësimet e larta që meriton një burrë More...

skender-selimi
By Gjergji On Tuesday, September 15th, 2015
0 Comments

U nda nga jeta koreografi Prof. Dr. Skënder Selimi

Skënder Selimi (1933-2015) ishte Regjisor-baletmaestri i parë. Kontributi i tij në fushën e baletit nis me “Shatërvani Bashesarait”, në vitin ’51. Më pas vuri në skenë baletet e para në Filarmoninë More...

beci
By Gjergji On Friday, February 14th, 2014
0 Comments

U nda nga jeta, poeti i teksteve të këngëve Gjok Beci

U nda nga jeta në moshën 75-vjeçare poeti i njohur Gjok Beci, vuante nga një sëmundje e rëndë dhe prej disa ditësh ishte i shtruar në spitalin Ushtarak. Gjok Beci Gjoka është shumë i njohur në fushën More...