Tag archive for ‘Mirdite’
lek gjoka kostum popullor
By Lek Gjoka On Wednesday, January 3rd, 2018
0 Comments

Ka ardhur koha që anadollakeve shqiptare t’iu themi së Shqipëria është e shqiptareve !.

Opinion nga Lek Gjoka Që pas rrëzimit të diktaturës komuniste si edhe tani me të ardhur në pushtet qeveria socialiste përsëri po luhet me krenarinë dhe historinë e shqiptareve . Dikush mund të pyesë More...

mirdita_nje_shtegtim_speleolog-shpella..
By Lek Gjoka On Wednesday, September 27th, 2017
0 Comments

Mirëdita, një shtegëtim speleologjik

MIRËDITË – “Disa vite më pare, nëse e artikuloje turizmin speleologjik, do të të merrej si një kumt utopik, por që tash pas disa eksperiencash dhe guidash me shtegtarë vendas apo të huaj, More...

kurbnesh
By Lek Gjoka On Saturday, September 9th, 2017
0 Comments

Një udhëtim drejt bjeshkëve turistike të Selitës, Mirditë

Nga Xhelal Marku (Reportazh) Bjeshkët e Selitës në Mirditë, identifikohen shpesh edhe me emrin e bukur të Malit Kunorë, që është dhe një nga zonat me resurse më të shumta turistike, i njohur për vlerat More...

Gjon-Mark-Ndoj-pas-lirimit-nga-burgu-1970
By Lek Gjoka On Monday, July 24th, 2017
0 Comments

Genocid në Mirditë për vrasjen e Bardhok Bibës

Gjon Mark Ndoji ne vitin 1970 pas lirimit nga burgu i diktatures komuniste   Sipas ditarit te Mandeles se Mirdites Gjon Mark Ndoji /   Ditari i Ndojit, si u bë gjenocid në Mirditë për vrasjen e Bardhok More...

kroi i Bardhe
By Lek Gjoka On Monday, September 19th, 2016
0 Comments

Kroi i Bardhë, burimi që shëron të sëmurët

Kroi i Bardhë Kurbnesh Mirdite Reportazh nga Aleksandër Ndoja Është vapë dhe stina e verës ka ditë që ka nisur. Qytetarët zgjedhin mënyra të ndryshme për të pushuar, por ata më të guximshmit marrin More...

krime50
By Lek Gjoka On Friday, December 18th, 2015
0 Comments

Shqiptarët që luftuan për Shqipërinë u vranë nga vete shqiptaret

LEON MOLLA Nga: LEON MOLLA Burrat që dolën malit, partizanët do i vrisnin, gruan, fëmijët, prindërit dhe të gjithë ata që nuk mund të merrnin malin. Në oborret e familjeve fisnike do hidhnin valle dhe More...

gjok beci
By Lek Gjoka On Thursday, July 30th, 2015
0 Comments

Bilbili i buzës së Valmorit poeti Gjok Beci

Sot me 30 Korrik poeti Gjok Beci mbush 75 vjet.I pari pervjetor ku i mungon fizikish familjes dhe shoqerise por vepra e tij është dhe do të jete e pavdekshme. Sigurisht figura e tij ka një vend te vecante si More...