Tag archive for ‘Marie Logoreci’
Marije-Logoreci-2
By Lek Gjoka On Saturday, September 23rd, 2017
0 Comments

Ime më Marija

Rrëfimi i Pjerin Logorecit, biri i artistes së njohur Marije Logoreci Kohët kur ajo e merrte me vete në xhirime, kopshti me lule … roli i fundit dhe vitet e vështira të pensionit     Vetëm një More...

marie Logoreci 95
By Lek Gjoka On Saturday, September 23rd, 2017
0 Comments

Marie Logoreci, simboli i nënës në skenë e film

Marie Logoreci (Çurcija), lindi më 23 Shtator të vitit 1920 në Shkodër, ku mori edhe mësimet e para në shkollën femërore të “Motrave Stigmatine”, një shkollë që përmbante në programin More...

marie_logoreci
By Gjergji On Saturday, September 23rd, 2017
0 Comments

Marie Logoreci, simboli i nënës në skenë e film

Marie Logoreci (Çurcija), lindi më 23 Shtator të vitit 1920 në Shkodër, ku mori edhe mësimet e para në shkollën femërore të “Motrave Stigmatine”, një shkollë që përmbante në programin More...

Elvira_Diamanti
By Gjergji On Sunday, August 13th, 2017
0 Comments

Tregim mbi të kaluarën – intervistë me Elvira Diamantin

Intervistë me Elvira Diamantin, një nga aktoret më të njohura të kinematografisë dhe skenës së Teatrit Kombëtar Shqiptar.   Nga Adela Kolea /   Në jetë, si në një film – veçse në këtë More...

marie Logoreci 95
By Lek Gjoka On Wednesday, October 7th, 2015
0 Comments

95 vjet me sytë dramatikë të Marie Logorecit

Për ta kujtuar në 95-vjetorin e lindjes me 5 Tetor 2015 në mjediset e Muzeut Historik Kombëtar u mbajt një veprimtari mbi jetën dhe aktivitetin e aktores së shpallur nga Presidenti i Republikës “Nder More...

Marie e Pjerin Logoreci
By Lek Gjoka On Friday, September 25th, 2015
0 Comments

Nëse lëmë në harresë figurat e mëdha, atëherë ne nuk do të kemi më kulturë

Nga Valeria Dedaj Interviste me djalin e aktores “Nderit te Kombit” Marie Logoreci zotin Pjerin Logoreci   Aktorja Marie Logoreci (1920- 1988) u nderua dje nga Presidenti Bujar Nishani me dekoratën More...

presidenti-nishani-dekorimi-marie-logorecit-512x350(1)
By Lek Gjoka On Wednesday, September 23rd, 2015
0 Comments

Presidenti Nishani i jep dekoratën “Nderi i Kombit” aktores së shquar Marie Logoreci

Presidenti Nishani duke i dhene dekoraten djalit te aktores zotit Pjerin Logoreci   TIRANE- Presidenti i Republikës Bujar Nishani çmoi sot  (23 shtator 2015) aktoren e shquar Marie Logoreci (pas vdekjes) More...

marie rreth vitin 1978
By Lek Gjoka On Tuesday, October 8th, 2013
0 Comments

Bisedë për Marie Logorecin, ikonën e pavdekshme të skenës dhe ekranit shqiptar

Intervistë nga Lek Gjoka me të birin e Marie Logorecit, Pjerin Logoreci, qe ndodhet keto dite ne Florida.   Maria lindi në Shkodër më 23 Shtator 1920. I jati Palok Çurçia ishte zejtar kurse e ëma Roza, More...