Tag archive for ‘Mali i Zi’
tepsia 2 Edi Rama
By Lek Gjoka On Saturday, January 13th, 2018
0 Comments

Tepsia qeverisëse një tepsi dështake që s’bën as për skrap

-Nga Lek Gjoka Marrja e tepsisë së pushtetit nga një tepsigji si Edvin Rama u duk sikur do të bëj ndonjë ndryshim si në politikën e brendshme ashtu edhe të jashtme të Shqipërisë por fatkeqësisht beri More...

kongresi_berlinit
By Gjergji On Tuesday, June 13th, 2017
0 Comments

Kongresi që coptoi Shqipërinë

Kongresi i Berlinit u hap më 13 qershor 1878, me rend dite rishikimin e Traktatit të Shën-Stefanit. Në të morën pjesë 6 Fuqitë e Mëdha të Evropës: Gjermania, Anglia, Franca, Rusia, Austro-Hungaria dhe More...

Nënë-Tereza-dhe-Papa-Gjon-Pali-II
By Lek Gjoka On Sunday, September 4th, 2016
0 Comments

Papa thotë: Ndoshta do vazhdojmë ta thërrasim jo Shën Tereza, por Nënë Tereza

Shën Tereza Në Sheshin Shën Pjetri 120 mijë njerëz nga vende të ndryshme të botës. Të shumtë dhe shqiptarët të pranishëm në ceremoni. Papa: Ndoshta do vazhdojmë ta thërrasim jo Shën Tereza, por More...

ipeshk rrok mirdita
By Lek Gjoka On Monday, December 7th, 2015
0 Comments

Ndahet nga jeta në moshën 76-vjeçare Imzot Rrok Mirdita , kryetar i Konferencës Ipeshkvnore të Shqipërisë

Imzot Rrok Mirdita TIRANE – Ndahet nga jeta në moshën 76-vjeçare kreu i Kishës Katolike imzot Rrok Mirdita. Lajmi i hidhur u bë i ditur nga Arkidioqeza metropolitane Tiranë-Durrës, e cila saktësoi More...

abdi baleta
By Gjergji On Saturday, November 9th, 2013
0 Comments

Europa kërkon Jugosllavinë e Tretë

Nga Abdi BALETA /   Abdi Baleta Bashkimi kombëtar është çështja jetike madhore dhe parësore e shqiptarëve, sepse vetëm kështu mund të ruhet e të forcohet identiteti shqiptar. Kur u hodh parulla “Ballkani More...