Tag archive for ‘Lezhe’
kulla-kultura
By Lek Gjoka On Friday, October 20th, 2017
0 Comments

Fundi i “Golgotës” së kashnjetorëve

Nga Ndue Dedaj   Rruga e Kreshtës  Nëse doje ta “dënoje” dikë nga Lezha, në kohën e monizmit, nuk kishte nevojë ta tresje nëntë male larg, por mjaftonte ta hidhje matanë Kreshtës, në Kashnjet. More...

gjergj kastrioti-2
By Lek Gjoka On Monday, September 4th, 2017
0 Comments

Sot takova Gjergj Kastriotin – Skënderbeun

Gejrgj Kastrioti- Skenderbeu duke luftuar Fejton nga Lek Gjoka Duke pare zhurmën , tymtajën me të vërteta dhe të pa vërteta u nisa në një udhëtim për të takuar heroin tonë kombëtar Gjergj Kastrioti- More...

lek_gjoka1
By Lek Gjoka On Sunday, July 16th, 2017
0 Comments

Dy anije po presin për shqiptarët në portin e Shninit (Shëngjinit) prej mijëra vitesh ardhur nga Atlantida !..

Fejton nga Lek Gjoka Thonë se ka qindra mijëra vjeçare që dy anije të ardhur nuk dihet se nga ku , ndoshta nga kontinenti i zhdukur i Atlantidës janë të ankoruara në portin e Shninit (Shëngjinit). Nëpër More...

219-gjyqi-i-kleriket-gazeta-vatra
By Lek Gjoka On Saturday, July 15th, 2017
0 Comments

Persekutimi i klerit katolik, Filip Mazreku: Vëllain ma vranë komunistët

Gjygji i klerikeve shqiptare ne diktaturen komuniste.   Nga: VELI HAKLAJ Procesverbali i pyetjes së Padër Filip Mazrekut Më 11 nëntor 1946, në Seksionin e Sigurimit të Shtetit, në Shkodër, nga kapiten More...

frang-Bardhi-posta
By Lek Gjoka On Saturday, July 1st, 2017
0 Comments

Shkrimtari dhe veprimtari Frang Bardhi

Më 1 korrik të vitit 1643  vdiq ipeshkvi imzot Frang Bardhi, shkrimtar i letërsisë së vjetër shqiptare. Frang Bardhi lindi në Kallmet të Lezhës në vitin 1606. Studioi në kolegjin kishtar të Loretos More...

Hafiz_Ali_Ulqinaku_393744204
By Lek Gjoka On Sunday, April 23rd, 2017
0 Comments

Hafiz Ali Ulqinaku figurë e shquar e kulturës së Rilindjes Kombëtare

  Hafiz Ali ULQINAKU (EB “Lisitan”, Tiranë, 2005) Me rastin e 101 vjetorit te vdekjes. Nga Kujtim Dashi Klerik, poet, hartues fjalorësh dhe përkthyes i veprave fetare, që inkuadrohej në rrymën e More...

Frang-Bardhi
By Lek Gjoka On Thursday, February 23rd, 2017
0 Comments

Frang Bardhi, i bardhi i kombit

Frang Bardhi Nga Fahri XHARRA Kur më 1631 boshnjaku Tomko Marnavici kishte botuar një libërth ku pretendonte se Skënderbeu nuk ishte me origjinë shqiptare, por boshnjake, madje nga familja e Marnaviçëve: More...

6-Takim me vdekjen
By Lek Gjoka On Thursday, January 26th, 2017
0 Comments

Lekë Gjoka: Sot ka shumë poetë mitomanë dhe plagjiaturistë

Intervistë me poetin, shkrimtarin dhe publicistin shqiptaro-amerikan, Lek Gjoka Poeti Lek Gjoka ka lindur në Kallmet të Lezhë, nga e ka origjinën edhe peshkopi shqiptar dhe një nga autorët më të lashtë More...

Lek Gjoka 16
By Lek Gjoka On Sunday, January 22nd, 2017
0 Comments

Ekstremizmi fetar në përgjithësi dhe ai islamik në veçanti rrezik serioz për paqen në Shqipëri dhe me gjere

-Figurat kombëtare nuk i përkasin besimeve fetare por kombit shqiptar Nga Lek Gjoka Në mjaft përplasje të ekstremizmit fetar disa media po i hedhin me shumë benzinë një zjarri që asnjëherë shqiptaret More...

kuvendi-arbrit
By Lek Gjoka On Saturday, January 14th, 2017
0 Comments

Kuvendi i Arbnit & Papa shqiptar Klementi XI-Albani

Kuvendi i Arbërit u mbajt në datat 14-15 janar 1703 në  famulline e Kallmetit  tëk  kisha e Gjon Kryepremit në katundin Merqi. “Populli em u ba rob se nuk pat dien” Tonin Çobani   Mbi More...