Tag archive for ‘Lek Gjoka’
diaspora-shqiptare
By Lek Gjoka On Monday, August 7th, 2017
0 Comments

A e kemi braktisur Atdheun ne shqiptarët e diasporës ?

Nga Lek Gjoka Shpesh herë kur ndonjë artist i zhgënjyer nga rruga pa krye që politikanët shqiptarë e drejtojnë Shqipërinë largohet përfundimisht nga Atdheu sepse nuk shikon asnjë dritë në fund të More...

Aktori Sander Ruci ne skene duke kennduar parodi
By Lek Gjoka On Friday, July 21st, 2017
0 Comments

Aromë Shkodre, pulsim vendlindje buzë oqeanit Atlantik në Florida – Sander Ruci Show – rikthim në vendlindje

Aktori Sander Ruci ne skene – Sandër Ruci Show – rikthim në vendlindje Nga Lek Gjoka Fare pranë Oqeanit Atlantik në Jacksonville Beach dallgët ndoshta të ardhura nga Evropa ndalin frymën . Në More...

lek_gjoka1
By Lek Gjoka On Sunday, July 16th, 2017
0 Comments

Dy anije po presin për shqiptarët në portin e Shninit (Shëngjinit) prej mijëra vitesh ardhur nga Atlantida !..

Fejton nga Lek Gjoka Thonë se ka qindra mijëra vjeçare që dy anije të ardhur nuk dihet se nga ku , ndoshta nga kontinenti i zhdukur i Atlantidës janë të ankoruara në portin e Shninit (Shëngjinit). Nëpër More...

sotirlashova1
By Lek Gjoka On Friday, July 14th, 2017
0 Comments

Sotir Lashova , shkrimtar,fabulist

Nga Lek Gjoka / Sotir Nuni (Lashova) lindi më Lashovë të Ersekës në vitin 1931 dhe vdiq më 14 korrik 2013 në Jacksonville Florida SH.B.A. Ne moshë fare të re filloi punë si çirak në Korçë. Pushtimi More...

18881802_10203357582697017_8431671472306606623_n
By Lek Gjoka On Monday, June 12th, 2017
0 Comments

Kur diktatura komuniste donte të përgjakte Kallmetin ashtu sikur pushtuesit osmano-turq në vitet e Pavarësisë.

Kisha e Kallmetit para se te tentohej te prishej nga sistemi komunist  (Foto Marubi) Lek Gjoka-Gazeta Vatra -Dështimi i kallmetoreve për të sulmuar qendrën e komunisteve në qytetin e Lezhës pas shtypjes se More...

Lek Gjoka222
By Lek Gjoka On Tuesday, May 30th, 2017
0 Comments

Edhe në politikë duhet t’i lihet vend të rinjve si dhe të kujtoheni për Diasporen

Nga Lek Gjoka Zhurmë e madhe dhe akuza ndaj kreut të Partisë Demokratike të Shqipërisë zotit Basha ka përfshirë sot kampin demokrak. Disa lidër të kësaj Partie kritike të kryetarit aktual që kur PD-ja More...

Vexhi_Buharaja
By Lek Gjoka On Friday, May 12th, 2017
0 Comments

Vexhi Buharaja , atdhetar, dijetar, poet, përkthyes, shkrimtar, historian e studiues

Vexhi Buharaja Lindi me 12 Maj 1920, në lagjen “Murat Çelepi” në Berat. Rrjedh prej një familje intelektuale, me trashëgimi të pasur fetare, kulturore, atdhetare. Babai i tij, Ibrahim Efendi, ishte hoxhë, More...

Leka-Flamuri-USa-Alb
By Lek Gjoka On Friday, May 5th, 2017
0 Comments

Shoqatat shqiptare në Amerike po i bashkojnë apo përçajnë shqiptaret?

Lek Gjoka Opinion nga Lek Gjoka Si në vendlindje edhe në SH.B.A-kes dëshira e shqiptareve për krijimin e sa me shumë shoqatave është një sëmundje e pashërueshme e trashëguar ndër vite.Sigurisht që është More...

Lek Gjoka222
By Lek Gjoka On Thursday, April 13th, 2017
0 Comments

Shqipëria nuk duhet të mbahet peng nga interesat partiake

–Lek Gjoka– Gazeta Vatra Online -Sistemi Republike Parlamentare një dështim total në Shqipëri dhe Maqedoni. -Opinion nga Lek Gjoka Duke pare zhvillimet e fundit në Shqipëri dhe ngërçin politik More...

Leka-Flamuri-USa-Alb
By mdukaj2013 On Thursday, April 6th, 2017
0 Comments

Poeti, shkrimtari, publicisti Lek Gjoka në përvjetorin e lindjes

Lek Gjoka Poeti, shkrimtari, publicisti Lek Gjoka (Lekë Gjoka) ka lindur 6 prill 1970 në Kallmet të Lezhës, një nga fshatrat më të bukura në Shqipërinë e Veriut, me një gjelbërim të përhershëm, me More...