Tag archive for ‘Kosove’
ibrahim_rugova
By Gjergji On Saturday, December 2nd, 2017
0 Comments

Përvjetori i lindjes së Dr. Ibrahim Rugova

Ibrahim Rugova u lind më 2 dhjetor 1944 në fshatin Cerrcë, komuna e Istog, në Kosovë. Më 10 janar 1945, komunistët jugosllavë i pushkatuan babain e tij dhe gjyshin, që kishin luftëtuar kundër çetave More...

Mark Krasniqi3
By Gjergji On Thursday, October 19th, 2017
0 Comments

Akademiku Mark Krasniqi

Studjues, redaktor, shkrimtar, akademik. Nga Pjerin Logoreci / Mark Krasniqi u lind në fshatin Shëngjon-Kokaj afër Pejës më 19 tetor 1920 dhe vdiq me  28 Gusht 2015. Shkollën fillore e kreu në fshatin e More...

Shukri_Kacaniku
By Lek Gjoka On Monday, October 2nd, 2017
0 Comments

Shukri Kaçaniku personalitet i kinematografise së Kosoves

Shukri Kacaniku Shukri Kaçaniku lindi më 2 tetor, 1951 është xhirues filmi-drejtor fotografie në filmat televiziv dhe kinematografik. Filloi karieren e tij prej xhiruesit filmik me kamerën e vogël 8mm në More...

Idriz_Ajeti
By Lek Gjoka On Monday, June 26th, 2017
0 Comments

Shkrimtari dhe akademiku Idriz Ajeti

Idriz Ajeti Idriz Ajeti lindi në fshatin Tupallë të Komunës së Medvegjës më 26 qershor të vitit 1917, është shkrimtar dhe akademik. Shkollën fillore e mbaroi në Banjën e Sijarinës më 1930, të mesmen More...

fadil-vokrrii
By Lek Gjoka On Friday, June 23rd, 2017
0 Comments

Fadil Vokrri “Legjenda e futbollit shqiptar”

Fadil Vokrri -futbollist Fadil Vokrri ka lindur me 23 qershor 1960 në fshatin Sfeçël në komunën e Podujevës. Ai njihet si “Legjenda e futbollit shqiptar” dhe mbetet futbollisti më i njohur dhe More...

ballkanasit-osmanet
By Gjergji On Thursday, June 15th, 2017
0 Comments

Beteja e Kosovës

Beteja e Kosovës u zhvillua në rrethinë të Prishtinës, Kosovë më 1389 ndërmjet një koalicioni të krishterë, kryesisht ballkanik, dhe Perandorisë Osmane. Depërtimi i vrullshëm i osmanëve në Ballkan More...

nexhmije_pagarusha
By Gjergji On Sunday, May 7th, 2017
0 Comments

Nexhmije Pagarusha, bilbili i këngës shqiptare

Nexhmije Pagarusha ka lindur me 7 maj 1933 në Pagarushë në afërsi të qytetit të Malishevës, në Kosovë. Shkollën fillore e bëri në Malishevë dhe pastaj në Beograd, Serbi. E filloi karrierën e saj muzikore More...

mati_logoreci
By Gjergji On Friday, February 10th, 2017
0 Comments

Mati Logoreci, gjuhëtar, historian e publicist

Mati Logoreci lindi më 10 shkurt 1867 në Shkodër, ku mori edhe mësimet e para. Në moshën 10 vjeçare, më 1877 vazhdoi shkollën tregtare në Shkodër. Në këtë kohë shkollat ishin në turqisht kështuqë More...

Lek Gjoka 16
By Lek Gjoka On Sunday, January 22nd, 2017
0 Comments

Ekstremizmi fetar në përgjithësi dhe ai islamik në veçanti rrezik serioz për paqen në Shqipëri dhe me gjere

-Figurat kombëtare nuk i përkasin besimeve fetare por kombit shqiptar Nga Lek Gjoka Në mjaft përplasje të ekstremizmit fetar disa media po i hedhin me shumë benzinë një zjarri që asnjëherë shqiptaret More...

Lorik_Cana_Shqiperia12
By Lek Gjoka On Wednesday, July 27th, 2016
0 Comments

Lorik Cana futbollist i shquar kombëtares

Lorik Cana Lorik Cana lindi më 27 korrik 1983, në Prishtinë. Ai njihet si futbollist profesionist që e ka rolin e mesfushorit. Aktualisht luan për Kombëtaren e Shqipërisë dhe për klubin e Italisë “S.S More...