Tag archive for ‘Kosova’
Balkan_kufinjte
By Lek Gjoka On Friday, December 15th, 2017
0 Comments

105 vjetori i Konferencës së Paqes në Londër

  Ndryshimi i Kufijve te Ballkanit sipas Konferences Më 3 dhjetor 1912 u nënshkrua Armëpushimi për t’i dhënë fund Luftës së Parë Ballkanike dhe në shtator 1912 në St James’s Palace nën drejtimin More...

gani_mehmetaj
By Gjergji On Sunday, November 26th, 2017
0 Comments

Fundi i vëllazërim-bashkimit

  Nga Gani Mehmetaj / Fragment nga libri: Ëndrra e madhe – fletë të shkëputura ditari 1981-2006 me portretin e Rugovës në dritëhijen e ngjarjeve dramatike. Ardhja e mareshalit Tito në Kosovë, More...

Xhevat QEna
By Lek Gjoka On Thursday, October 5th, 2017
0 Comments

Aktori kosovar Xhevat Qena

Xhevat Qena Xhevat Qena lindi më 5 tetor 1930 në Mitrovicë,vdiq më 24 mars 2003 në Prishtinë. Xhevat Qena la një pasuri të madhe kulturore pas. Ai është dalluar gjithmonë me stilin e tij të aktrimit More...

kombetaria-shqiptare-e-futbollit
By Lek Gjoka On Thursday, October 6th, 2016
0 Comments

Shqipëria fiton ndaj Lihtenshtejnit, Kosova mundet thellë nga Kroacia

Kombetaria shqiptare e futbollit Shqipëria fitoi 2 me 0 me golat e Hykës dhe Balajt. Me këtë fitore, Shqipëria lë pas në renditje Italinë dhe Spanjën duke kaluar në krye të grupit G. Ndërsa Kosova humbi More...

Shen Tereza e Kalkutes - Nene Tereza
By Lek Gjoka On Sunday, September 4th, 2016
0 Comments

Të pagëzohësh në katolik kur shenjtoria me e re është Shën Tereza e Kalkutes -Nëna Tereza

Shën Tereza e Kalkutes -Nëna Tereza Nga Lek Gjoka Jacksonville Florida Shqipëri është ndër kombët e para në botë që nga viti 300 pas Krishtit pranoi në shpirtrat e tyrë besimin katolik.Kemi mbi 1700 More...

Nënë-Tereza-dhe-Papa-Gjon-Pali-II
By Lek Gjoka On Sunday, September 4th, 2016
0 Comments

Papa thotë: Ndoshta do vazhdojmë ta thërrasim jo Shën Tereza, por Nënë Tereza

Shën Tereza Në Sheshin Shën Pjetri 120 mijë njerëz nga vende të ndryshme të botës. Të shumtë dhe shqiptarët të pranishëm në ceremoni. Papa: Ndoshta do vazhdojmë ta thërrasim jo Shën Tereza, por More...

uefa
By Admin On Tuesday, May 3rd, 2016
0 Comments

Kosova bëhet anëtarja e 55-të e UEFA-s

Në Kongresin e 40-të të Zakonshëm të UEFA-s që u mbajt sot në Hungexpo në Budapest, Hungari, u votua për pranimin e Kosovës si anëtare të UEFA-s. Në votim morën pjesë 54 përfaqësues të federatave More...

braktisje
By Gjergji On Thursday, February 12th, 2015
0 Comments

A mos dëgjuat ndonjë pyetje nga të zhdukurit përgjatë shkeljes së territorit të Serbisë?!

Nga Ramadan Bozhlani / Shpresa e mëshirës kaloj nga një fytyrë tek tjetra dhe nga një vit tek një vit tjetër deri sa u ligështua nga forca morale dhe u dergj nga lëngata. Moralistët hoqën dorë me keqardhje More...

Kosovo-flag
By Lek Gjoka On Thursday, January 29th, 2015
0 Comments

Kosova po zihet në anarkinë e liberalizmit pluri-par-titist

Isuf B. Bajrami   Nga Isuf B. Bajrami “Njeriu nuk është armik i njeriut, por bëhet nga sistemi i keq i Qeverisjes.” – Thomas Pein Në Kosovë, Zoti e di kur do të zgjohet ky popull, për ta kuptuar More...

edi_rama
By Lek Gjoka On Friday, November 14th, 2014
0 Comments

Rama në Beograd ndez driten jeshile për një Ballkan në familjen Evropiane

Edi Rama  Kryeminister i Shqipërise Nga Lek Gjoka Jacksonville Florida U lodh e u mbyt në thashetheme shtypi i Serbisë së kryeministri shqiptar Rama në viziten e tij në Beograd ngriti një “dron” More...