Tag archive for ‘Korce’
WilliamGGregory
By Lek Gjoka On Sunday, May 14th, 2017
0 Comments

William G. Gregory astronauti amerikan me prejardhje shqiptare

William G. Gregory lindi në Lockpart të New Yorkut më 14 Maj 1957, është astronaut amerikan me prejardhje shqiptare nga qyteti i Korçës. William G. Gregory është biri i një piloti ushtarak i cili kishte More...

mazreku
By Gjergji On Saturday, May 6th, 2017
0 Comments

Anton Mazreku, komentatori i paharruar i Radio Tiranës

Anton Mazreku u lind në Shkodër më 6 maj 1908. I jati ishte intelektual i njohur kurse e ëma ishte motra e Luigj Gurakuqit. Shkollën fillore e kreu në vendlindje ndërsa shkollën e mesme në Austri. Më pas More...

pandi_stillu
By Besarta On Monday, May 1st, 2017
0 Comments

Përvjetori i lindjes së regjisorit Pandi Stillu

Pandi Stillu lindi në Korçë më 1 maj të vitit 1914. Me artin skenik filloi të merret që në vitet ’30 në lëvizjen amatore në Korçë që në vitin 1934. Në vitin 1937 deri më 1942 studjoi për More...

Vangjel_Grabocka
By Lek Gjoka On Sunday, April 16th, 2017
0 Comments

Përkujtojmë aktorin korçar, Vangjel Grabocka

Lindi më 15 prill 1913 në fshatin Grabockë të Korçës por familja e tij u vendos në Korçë kur ai ishte i vogël. Pas aktivizimit në lëvizjen Teatrore Amatore të qytetit të lindjes, në vitet ’30, si More...

Pirro_Mani
By Gjergji On Friday, April 14th, 2017
0 Comments

Pirro Mani në përvjetorin e lindjes

Pirro Mani u lind në 14 prill të vitit 1932 në Korçë. Kur ishte fëmijë kishte dëshirë të bëhej sportist. Mbasi mbaroi shkollën e mesme mori pjesë në një konkurs të cilin e fitoi dhe e caktuan të More...

shirat e vjeshtes-furxhi
By Gjergji On Friday, March 24th, 2017
0 Comments

Aktori i veçantë Vangjush Furxhi

Vangjush Furxhi u lind në Korçë më 24 mars 1943. Mësimet e para i mori në qytetin e lindjes, ku dhe lindi pasioni i tij për teatrin. Më pas studioi për aktor në shkollën e lartë pranë Teatrit Popullor në More...

Llazi_Sërbo
By Ardi On Thursday, March 9th, 2017
0 Comments

Llazi Sërbo, aktori i njohur korçar

  Llazi Sërbo lindi më 9 mars 1945 në Korçë. Në vendlindje, ai mbaroi shkollën fillore dhe të mesme dhe mbasi punoi për dy vjet si piktor në Pogradec shkoi në Institutin e Lartë të Arteve në Tiranë More...

teatri-korce
By Gjergji On Wednesday, February 22nd, 2017
0 Comments

Teatri, Anton Zako Çajupi, Korçë

Më 22 Shkurt 1950, u krijua në Korçë Teatri Profesionist “Andon Zako Çajupi”. Ai u ngrit bazën e teatrit amator, që zhvillohej nga klube të djelmërisë së fund shekullit XX. Nga ato kohra në kujtesë More...

eleni qirici
By Gjergji On Wednesday, January 25th, 2017
0 Comments

Elena Qirici, Shqiptarja e parë në Hollivud

Nga Abaz Hoxha, Studjues dhe Historian i kinemasë. / Z. Abaz! Sot është ditëlindja e Elena Qiricit, cfarë ju kujton kjo nga shkrimet e shumta që keni shkruar për të? Unë kam botuar një numur të madh shkrimesh More...

Kristo_Kono
By Besarta On Sunday, January 22nd, 2017
0 Comments

Kujtojmë kompozitorin Kristo Kono, në përvjetorin e lindjes

Kristo Kono u lind në Korçë më 22 janar 1907. Fare i ri mori pjesë në bandën muzikore të qytetit, ku i binte klarinetës. Krijimtarinë e tij muzikore e filloi qysh në vitet ‘20 me këngë e pjesë të More...