Tag archive for ‘Jacksonville’
skulptura pegasus ne jacksonville beach florida
By Lek Gjoka On Sunday, February 11th, 2018
0 Comments

Ali Miruku, piktori shkodran që kujtohet në Florida

   Piktori Ali Miruku   Përvjetori i ndarjes nga jeta e piktorit  Ali Miruku, një personalitet i artit shqiptaro-amerikan  – la vepra madhore në pikture dhe skulpture si në Shqipëri ashtu edhe në More...

Lek Gjoka pikture
By Lek Gjoka On Tuesday, October 24th, 2017
0 Comments

Shqiptarë të Amerikës mos humbisni fatin “vraponi” të blini biletat për festat e fund vitit se Atdheut i doli pronari !.

-Fejton nga Lek Gjoka Lek Gjoka Gazeta Vatra Kam kaluar dhjetëra e dhjetëra vite jete në Jacksonville Florida si dhe kam qenë në kontakt me median shqiptare në Amerikë e me tej dhe çuditem paksa se përse More...

uragani irma
By Lek Gjoka On Thursday, September 7th, 2017
0 Comments

Mbi 50 mijë shqiptarë po përgatiten për të përballuar uraganin Irma në Florida

-Nuk ka vend për panik por as nuk duhet nënvlerësuar. Nga Lek Gjoka Që nga viti 1928 asnjëherë nuk ka ardhur një stuhie kaq e fuqishme në Florida si uragani Irma që do përshkoje gjithë shtetin nga jugu More...

sotirlashova1
By Lek Gjoka On Friday, July 14th, 2017
0 Comments

Sotir Lashova , shkrimtar,fabulist

Nga Lek Gjoka / Sotir Nuni (Lashova) lindi më Lashovë të Ersekës në vitin 1931 dhe vdiq më 14 korrik 2013 në Jacksonville Florida SH.B.A. Ne moshë fare të re filloi punë si çirak në Korçë. Pushtimi More...

lek_gjoka1
By Lek Gjoka On Thursday, July 14th, 2016
0 Comments

A po i del thënia e Faik Konicës se :“Në qoftë se Shqipëria do të vdiste ndonjëherë, atëherë në epitafin e saj do të duhej të shkruhej: “Shqipëria lindi nga Zoti, shpëtoi nga rastësia, vdiq nga politikanët.”

Opinion nga Lek Gjoka Jacksonville Florida A ishte rastësi që një nga figurat kryesore te Shoqatës Pan Shqiptare Vatra në Amerikë zoti Faik Konica i shkruante këto fjale? “Në qoftë se Shqipëria do të More...

AlbaWaves
By Lek Gjoka On Wednesday, December 31st, 2014
0 Comments

Me Vitin e Ri fillon edhe Radio Alba Waves (Radio Valet Shqiptare )

  Stafi i Gazetës Vatra Online në prag të Vitit të Ri 2015 del para dëgjuesve të saj me një stacion Radio Online të titulluar Alba Waves Radio – Radio Valët Shqiptare. Alba Waves është radio More...

sander-ruci12
By Lek Gjoka On Sunday, March 30th, 2014
0 Comments

Aktori Sandër Ruci në një Show Artistik në Jacksonville Florida

Sander Ruci Aktori Sandër Ruci në një Show Artistik në Jacksonville Florida -Nga Lek Gjoka gazetavatra.com Asnjëhere me parë “Cypress Recording Studio” në Jacksonville Beach jo shumë larg oqeanit More...