Tag archive for ‘Itali’
baltasar_benussi
By Gjergji On Saturday, January 6th, 2018
0 Comments

Baltasar Benussi, autori i Statutit të Mbretërisë dhe Kodit Civil

Baltasar Benussi lindi në Shkodër, më 6 janar 1897, në një familje intelektuale me prejardhje nga Rovinio, Itali. I ati Gaspër Benussi ishte mësues (Mësues i Merituar 1993) i cili në vitin 1890 botoi në More...

Arbereshet-ne-Itali
By Ardi On Monday, October 9th, 2017
0 Comments

Emigrimi i arbëreshëve për në Itali

Nga Alvin Ekmekçiu / Vala e parë – 1448 – Familja Reres e Epirit Në vitin 1448 Mbretit të Napolit, Alfonsit të Aragonit, iu desh të shtypte një kryengritje të disa baronëve në zonat fshatarake More...

jani-tane-2
By Ardi On Friday, August 4th, 2017
0 Comments

Një jetë në ekran, regjisori Jani Tane

Jani Tane ka lindur më 04 gusht 1951 në Korçë. I ati kish lindur në Arrëzë të Kolonjës kurse e ema nga Trebicka eKorçës. Tane vazhdoi gjimnazin Themistokli Gërmenji të qytetit dhe më pas Institutin More...

elena_gjika
By Gjergji On Friday, February 3rd, 2017
0 Comments

Elena Gjika – Dora d’Istria

Elena Gjika – Dora d’Istria Elena Gjika, Dora d’Istria, shkrimtare dhe publiciste përparimtare rumune me origjinë shqiptare. Elena Gjika lindi me 3 shkurt 1828 në Kostance, Rumani në familjen More...

Licia Albanese- 101 anniversary Saimir Pirgu
By Gjergji On Saturday, August 2nd, 2014
0 Comments

Takim brezash, Saimir Pirgu – Licia Albanese

Nga Adela Kolea /   Pak ditë më parë, tenori ynë i mirënjohur Saimir Pirgu, publikoi në faqen e tij zyrtare në facebook disa foto të një takimi të veçantë nga ana e tij me një personazh që jo More...

zvicer-france
By Gjergji On Friday, June 20th, 2014
0 Comments

Franca dhe Kosta Rika kalojnë turin

Sot u zhvilluan ndeshjet: Itali 0-1 Kosta Rika (grupi D) Kosta Rika kalon turin. Për Kosta Rikën shënoi: Bryan Ruiz min. 44-të, Zvicër 2–5 Francë (grupi E) Për Zvicrën shënuan: Blerim Dzemaili min. More...

angli-itali
By Ardi On Sunday, June 15th, 2014
0 Comments

Dje dhe sot në botëror

Ndeshjet e ditës së djeshme: Kolumbi 3-0 Greqi (grupi C) Për Kolumbinë shënuan: Paolo Armero min. 5 Teofilo Gutierrez min. 58 James Rodriguez min 90+3 Uruguai 1-2 Kosta Rika (grupi D) Për Uruguain shënoi: Edinson More...