Tag archive for ‘Ismail Qemali’
ismail Kemal-arratisja
By Besarta On Monday, November 6th, 2017
0 Comments

Arratisja e Ismail Qemalit nga Turqia

Nga Aurenc Bebja, Francë Gazeta franceze, “Le Constitutionnel”, ka botuar, të premten e 4 majit 1900, në ballinë, një shkrim në lidhje me arratisjen e Ismail Qemalit dhe tre djemve të tij nga Turqia. Atdhetari More...

12042633_10153543643362357_8322316789855513398_n
By Lek Gjoka On Wednesday, November 1st, 2017
0 Comments

Kallmeti fshati i “intrigave” kundër Ismail Qemalit

Kallmeti-pikture e piktorit lezhjan Pashk Pervathi   Shumë kohë më parë, aty më shekullin e XVII në këtë vend te quajtur Kallmet ka ndodhur një nga intrigat më të mëdha të religjionit shqiptar. More...

nikolle-kacorri
By Besarta On Sunday, May 28th, 2017
0 Comments

Nikoll Kaçorri në përvjetorin e vdekjes

Dom Nikoll Kaçorri u lind në fshatin Krejë, Lurë në vitin 1862. Mësimet e para i mori në Seminarin e Troshanit në Lezhë, më pas studioi për filozofi-teologji në Itali. Më 1884 kur mbaroi studimet u More...