Tag archive for ‘Ismail Kadare’
ismail_kadare
By Gjergji On Sunday, January 28th, 2018
0 Comments

Gëzuar ditëlindjen Kadare

Ismail Kadare u lind më 28 janar 1936 në Gjirokastër, ku përfundoi edhe arsimin e mesëm, më 1958 mbaroi degën e Gjuhës e të Letërsisë në Universitetin e Tiranës. Më pas shkoi në Moskë me studime More...

kadare
By Lek Gjoka On Saturday, October 21st, 2017
0 Comments

Kadare: Kurthi serb, turqizimi ynë dhe armiqësimi me Evropën

Për fat të keq, bota i sheh shqiptarët më keq se ç’janë, më pak të emancipuar dhe më shumë të pagdhendur. Për një vizion të pasaktë, vështruesi mund të ketë gabimin apo fajin e vet. “Në rastin More...

ismail-kadare-2
By Admin On Monday, September 4th, 2017
0 Comments

Ismail Kadare: Çdo shqiptar i vërtetë duhet të jetë në gjëndje të mbrojë me çmim të madh lirinë nga krimet që duan të bëjnë të tjerët në emër të saj

“Shqipëria ndonjëherë shkakton frikë irracionale, tremben prej saj,- thonë se mund të ketë edhe pesë Shqipëri. Pra sado Shqipëri të ketë, sot kemi dy Shqipëri në Ballkan, dhe duhet të jemi të More...

ismail_kadare
By Lek Gjoka On Saturday, August 19th, 2017
0 Comments

Intervista e Ismail Kadaresë për revistën “Hylli i Dritës” të themeluar nga At Gjergj Fishta

NDERIMI IM PËR KRISHTËRIMIN SHQIPTAR, E SIDOMOS PËR ATË KATOLIK, E KA ZANAFILLËN JO NË FRYMËZIMIN FETAR, POR NË NDERIMIN TIM PËR LETËRSINË SHQIPE -Ismail Kadare Hylli i Dritës: – Akuzoheni se keni More...

helena-kadare
By Gjergji On Sunday, July 9th, 2017
0 Comments

Kohë e pamjaftueshme – Kujtimet e Helena Kadaresë, nga Paolo Muner

Nja dhjetë vjet më parë, gjendesha në sallën e pritjes së aeroportit të Rinasit, së bashku me bashkëshorten time, duke pritur për tu kthyer në Itali, pas pesëmbëdhjetë ditësh të një vizite shumë More...

Screen Shot 2017-05-06 at 10.42.03 PM
By Gjergji On Sunday, May 7th, 2017
0 Comments

Një film ruso-shqiptar mbështetur në veprën e Kadaresë

Ylli i kinematografisë botërore, regjisori i famshëm rus Aleksandër Sokurov, i cili ka fituar çmime të shumta ndërkombëtare, përfshirë këtu edhe Luanin e Artë në Festivalin e Venecias për filmin “Faust”, More...

faik_konica
By Lek Gjoka On Sunday, November 6th, 2016
0 Comments

Pse Konica u pagëzua në Faik Domenik Konica dhe u kthye në fenë katolike?

Faik Domenik Konica -Nga Lek Gjoka/   Sigurisht ashtu si heroi ynë kombëtar Gjergj Kastrioti – Skënderbeu që u kthye pas kthimit në Arbëri në fenë e të pareve të tij ashtu edhe Faik Konica njëri More...

Shen Tereza e Kalkutes - Nene Tereza
By Lek Gjoka On Sunday, September 4th, 2016
0 Comments

Të pagëzohësh në katolik kur shenjtoria me e re është Shën Tereza e Kalkutes -Nëna Tereza

Shën Tereza e Kalkutes -Nëna Tereza Nga Lek Gjoka Jacksonville Florida Shqipëri është ndër kombët e para në botë që nga viti 300 pas Krishtit pranoi në shpirtrat e tyrë besimin katolik.Kemi mbi 1700 More...

lu-kadare-1
By Gjergji On Tuesday, April 21st, 2015
0 Comments

Ambasadori Amerikan në Tiranë Donald Lu takon Kadarenë

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë njofton: Ambasadori Donald Lu dhe shkrimtari shqiptar Ismail Kadare takohen sonte për herë të parë. “Ismail Kadare është një nga shkrimtarët More...

kadare-izrael
By Besarta On Wednesday, February 11th, 2015
0 Comments

Ismail Kadare, mori çmimin “Jerusalem Prize 2015”

Jerusalem, 8 shkurt 2015 – Shkrimtari i madh shqiptar, Ismail Kadare, në një ceremoni “Gala” mori çmimin e madh “Jerusalem Prize 2015”, në ditën e parë të Panairit të Librit të hapur në kryeqytetin More...