Tag archive for ‘Instituti i Lartë i Arteve’
agim-qirjaqi
By Admin On Saturday, January 27th, 2018
0 Comments

Agim Qirjaqi, një aktor i veçantë

Agim Qirjaqi  lindi në Kolonjë në 27 janar 1950. Pas mbarimit të studimeve në Institutin e Lartë të Arteve (Akademinë e Arteve) në Tiranë, më 1973, filloi punën si aktor në Teatrin Kombëtar. Në More...

petrit-llanaj
By Admin On Tuesday, January 2nd, 2018
0 Comments

Aktori dhe regjisori Petrit Llanaj

Petrit Llanaj lindi më 2 Janar 1937 në Vlorë. Kreu studimet universitare në Institutin e Lartë të Arteve në Tiranë për Dramaturgji. Nga viti ‘80 e deri sa doli në pension ka punuar si regjisor në Kinostudio. More...

Muntaz_Dhrami
By Lek Gjoka On Friday, November 10th, 2017
0 Comments

Muntaz Dhrami, Skulptor i Popullit

Muntaz Dhrami Muntaz Dhrami lindi në Gjirokastër më 10 nëntor të vitit 1936. Shkollën fillore dhe dy vjet të mesme i mbaroi në Gjirokastër. Gjatë viteve 1953 – 1956 ndoqi studimet në Liceun Artistik More...

kujtim_spahivogli
By Gjergji On Friday, June 30th, 2017
0 Comments

Kujtim Spahivogli në kujtesën tonë

Kujtim Spahivogli lindi më 30 korrik të vitit 1932 në Lushnje. Kreu Liceun Artistik në Tiranë (dega Teatër) dhe studimet e larta për teatër i ndoqi në Moskë nga viti 1951-1956. Pas kthimit në atdhe në More...

Serafin_Fanko
By Lek Gjoka On Wednesday, May 24th, 2017
0 Comments

Serafin Fanko “Artist i Popullit”

Serafin Fanko, lindi në Shkodër më 24 Maj të vitit 1937. Aktor, regjisor, skenograf dhe kostumograf Ai është jo vetëm një nga ikonat e Teatrit “Migjeni”, por edhe një ikonë e artit skenik shqiptar. Studimet More...

kujtim_laro
By Gjergji On Monday, May 8th, 2017
0 Comments

Kujtim Laro, i madhi i muzikës së filmave

Kujtim Laro (1947-2004) u lind në 9 maj të vitit 1947 në qytetin e Vlorës. Studimet e larta i përfundoi në vitin 1970 në Institutin e Lartë të Arteve, punoi si pedagog për shumë vjet në Akademinë e More...

shirat e vjeshtes-furxhi
By Gjergji On Friday, March 24th, 2017
0 Comments

Aktori i veçantë Vangjush Furxhi

Vangjush Furxhi u lind në Korçë më 24 mars 1943. Mësimet e para i mori në qytetin e lindjes, ku dhe lindi pasioni i tij për teatrin. Më pas studioi për aktor në shkollën e lartë pranë Teatrit Popullor në More...

sheri-mita
By Besarta On Tuesday, March 14th, 2017
0 Comments

Sheri Mita, dramaturgu, aktori dhe regjisori

Sheri Mita, është lindur në Fterrë të Sarandës më 14 mars 1943. Mbas shkollimit të mesëm, kreu Institutin e Lartë të Arteve dega Dramaturgji në vitin 1967. Fillimisht emërohet pedagog i mjeshtërisë More...

prof.albert_paparisto
By Gjergji On Sunday, November 2nd, 2014
0 Comments

Ndërroi jetë Profesor Albert Paparisto

Në Royal Oak të Miçiganit ndërroi jetë nga shkaqe natyrore muzikologu i shquar shqiptar Albert Paparisto. Ai ishte 90 vjeç. Prof. Paparisto do të mbahet mend si themeluesi i Operas dhe Konservatorit Shqiptar. More...