Tag archive for ‘Greqia’
Balkan_kufinjte
By Lek Gjoka On Friday, December 15th, 2017
0 Comments

105 vjetori i Konferencës së Paqes në Londër

  Ndryshimi i Kufijve te Ballkanit sipas Konferences Më 3 dhjetor 1912 u nënshkrua Armëpushimi për t’i dhënë fund Luftës së Parë Ballkanike dhe në shtator 1912 në St James’s Palace nën drejtimin More...

arbeni_kola
By Gjergji On Monday, December 11th, 2017
0 Comments

Aristidh Kola: Kontributi i arvanitasve në ortodoksinë

Kumtesa e fundit e studiuesit të nderuar Aristidh Kolës Nga libri “Aristidh Kola” shkruar nga Historiani Arben Llalla Arben Llalla dhe Aristidh Kola Nuk do t’ju flas si teolog, por si historian. More...

Gjergj-Fishta
By Gjergji On Saturday, November 4th, 2017
0 Comments

Fjalimi i At Gjergj Fishtës në Konferencën e Paqes, Paris 1919

AT GJERGJ FISHTA Prej brigjeve gjëmuese të Euksinit e deri në borën e amshueshme të Alpeve Julie ; prej brigjeve bubulluese të Ekrakeraunve e deri ndër karma të thepisuna të Karpateve, ende të rime me More...

NG-1912
By Ardi On Saturday, August 5th, 2017
0 Comments

Shqiptarët – National Geographic 1912

Nga Theron J. Damon / Shqiptari është europian: për më shumë se dy mijë vjet ka jetuar atje ku jeton tani – në fortesat e Epirit dhe Ilirisë, përtej Adriatikut paralel me thembrën e Italisë. Në fillim More...

greke
By Lek Gjoka On Tuesday, June 20th, 2017
0 Comments

Dyshime për identitetin e grekëve të sotëm me grekët e lashtë

Arben Llalla -Historian Nikos Dhimu: “Ne flisnim shqip dhe vetëquheshim romaikos, por pastaj na tha Goethe, Victor Hugo, Delacroix: Jo, ju jeni grekë, pasardhës të drejtpërdrejtë të Platonit e Sokratit…” Nga More...

kongresi_berlinit
By Gjergji On Tuesday, June 13th, 2017
0 Comments

Kongresi që coptoi Shqipërinë

Kongresi i Berlinit u hap më 13 qershor 1878, me rend dite rishikimin e Traktatit të Shën-Stefanit. Në të morën pjesë 6 Fuqitë e Mëdha të Evropës: Gjermania, Anglia, Franca, Rusia, Austro-Hungaria dhe More...

Lek Gjoka 16
By Lek Gjoka On Sunday, January 22nd, 2017
0 Comments

Ekstremizmi fetar në përgjithësi dhe ai islamik në veçanti rrezik serioz për paqen në Shqipëri dhe me gjere

-Figurat kombëtare nuk i përkasin besimeve fetare por kombit shqiptar Nga Lek Gjoka Në mjaft përplasje të ekstremizmit fetar disa media po i hedhin me shumë benzinë një zjarri që asnjëherë shqiptaret More...

nato-tirane
By Gjergji On Sunday, May 29th, 2016
0 Comments

Nato në Shqipëri dhe Greqia

Kur Greqia tolerohet në NATO, me statusin zyrtar të “kolonës së pestë” ruse, madje privilegjohet financiarisht si askush, NATO humb besueshmërinë minimale Nga Kastriot Myftaraj Mastriot Myftaraj Greqia, More...

kalifati=-islaminizimi
By Lek Gjoka On Thursday, July 3rd, 2014
0 Comments

Muxhahedinët shpallin Kalifatin, plane për “pushtimin” dhe të Shqipërisë

  Në një hartë të shpërndarë në internet ISIS tregon zonat që ka në plan të ketë nën kontrollin e saj brenda pesë viteve kapin një gjerësi territoriale në po thuajse krejt kontinentet- përjashto More...

hollanda
By Gjergji On Sunday, June 29th, 2014
0 Comments

Në tetëshe Hollanda dhe Kosta Rika

Sot u zhvilluan ndeshjet e dyta të 16-tëshes: Hollandë 2-1 Meksikë Për Hollandën shënuan: Wesley Sneider në min. 88-të Klaas Jan Huntelaar në min. 90+4-të Për Meksikën shënoi: Giovani dos Santos në More...