Tag archive for ‘Gjergj Kastrioti’
Gjergj_Kastrioti1
By Lek Gjoka On Tuesday, May 16th, 2017
0 Comments

50 fakte nga jeta e Gjergj Kastriotit – Skënderbeut

Gjergj Kastrioti ne Betejen e Albulenes Çdo komb ka një Hero Kombëtar. Por rrallë i ndodh një vendi kaq të vogël si Shqipëria të ketë për të tillë, një figurë si Gjergj Kastriot Skënderbeun. Jo thjesht More...

gjergj_kastrioti2
By Besarta On Sunday, May 14th, 2017
0 Comments

Gjergj Kastrioti në betejën e Sfetigradit

Më 14 Maj 1448 u zhvillua një nga betejat më të mëdha të Gjergj Kastriotit kundër turqve. Ushtria turke komandohej nga Sulltan Murati II. Më 14 maj pararoja e ushtrisë turke arriti në Dibër dhe rrethoi More...

Gjergj_Kastrioti1
By Lek Gjoka On Saturday, May 6th, 2017
0 Comments

Gjergj Kastrioti – Skënderbeu – Heroi Kombëtar i shqiptareve, Mbrojtës i Krishterimit

Gjergj  Kastrioti – Skënderbeu Skënderbeu ose Skënderbej (nga Turqisht osmanlli: İskender Bey; emri i vërtetë: Gjergj Kastrioti Skënderbeu lindi 6 Maj, 1405, Principata e Kastriotit dhe vdiq me More...

Kuvendi-i-Lezhes
By Lek Gjoka On Thursday, March 2nd, 2017
0 Comments

Besëlidhja e Lezhës, kuvendi ku u hodhën themelet e bashkimit kombëtar

Në katedralen e Kishës së Shën Kollit në qytetin e Lezhës, ku sot gjendet dhe memoriali i Gjergj Kastriot Skënderbeut, u mbajt Besëlidhja e Lezhës, një nga ngjarjet më të rëndësishme të historisë More...

Frang-Bardhi
By Lek Gjoka On Thursday, February 23rd, 2017
0 Comments

Frang Bardhi, i bardhi i kombit

Frang Bardhi Nga Fahri XHARRA Kur më 1631 boshnjaku Tomko Marnavici kishte botuar një libërth ku pretendonte se Skënderbeu nuk ishte me origjinë shqiptare, por boshnjake, madje nga familja e Marnaviçëve: More...

u1_LekeDukagjini1-221x300
By Lek Gjoka On Thursday, January 26th, 2017
0 Comments

Tonin Çobani: The history of Lekë Dukagjini

LEKË DUKAGJINI (1410-1481) Lekë Dukagjini is a quite complex historical figure. Furthermore, this figure has also taken dimension of a myth, if the term is accepted when our National Hero Gjergj Kastrioti-Scanderbeg More...

Lek Gjoka 16
By Lek Gjoka On Sunday, January 22nd, 2017
0 Comments

Ekstremizmi fetar në përgjithësi dhe ai islamik në veçanti rrezik serioz për paqen në Shqipëri dhe me gjere

-Figurat kombëtare nuk i përkasin besimeve fetare por kombit shqiptar Nga Lek Gjoka Në mjaft përplasje të ekstremizmit fetar disa media po i hedhin me shumë benzinë një zjarri që asnjëherë shqiptaret More...

gjergj kastrioti
By Gjergji On Tuesday, January 17th, 2017
0 Comments

549 vjet më parë vdiq Heroi Kombëtar Gjergj Kastrioti

Gjergj Kastrioti,  Heroi Kombëtar i Shqiptarëve, vdiq 549 vjet më parë (6 maj 1405 – 17 janar 1468). Gjergj Kastrioti ishte fëmija i parafundit në familjen me shumë fëmijë të Gjonit e të Vojsavës. More...

gj.kastrioti
By Lek Gjoka On Monday, January 16th, 2017
0 Comments

Me rastin e 548 vjetorit të vdekjes së Gjergj Kastriotit

Gjon Keka   Nga Gjon KEKA Historia e plotë e fakteve të mrekullueshme të popullit shqiptar europian, histori kjo që ka diçka të jashtëzakonshme dhe të shkëlqyer sidomos kur në aortën e saj gjendet More...

paskali2
By Gjergji On Thursday, December 22nd, 2016
0 Comments

Përvjetori i lindjes së skulptorit të Popullit Odhise Paskali

Odhise Paskali lindi në Përmet më 22 dhjetor 1903. Studioi për Letërsi dhe Filozofi në Torino të Italisë, ku më pas vazhdoi studimet për histori arti në vitin 1927. Ai u bë nismëtar për krijimin e More...