Tag archive for ‘Gjeke Marinaj’
Gjon_03-vi
By Gjergji On Thursday, October 26th, 2017
0 Comments

Gjon Kapidani, simfoniku i fundit shkodran

Nga Qamil Gjyrezi / Qamil Gjyrezi Gjon Kapedani, komozitori shkodran dhe kombëtar është kompozitori i fundit zhanrit simfonik në Shkodër. Ai ka bërë pjesë ne atë plejadë muzikantësh të shquar shkodranë, More...

gjekë_marinaj
By Lek Gjoka On Thursday, April 24th, 2014
0 Comments

Gjekë Marinaj paraqitet me një përkthim – Zanore në Vesë – poezi të Mai Văn Phấn

Mai Văn Phấn – Zanore në Vesë – Poezi të zgjedhura – Përkthyer në shqip nga Gjekë Marinaj ISBN: 978-9928-172-25-9 Formati: 140 x 210 mm Nr.faqeve: 112 Sapo doli nga shtypi libri i More...

Heroi i dy kontinenteve
By Lek Gjoka On Thursday, December 12th, 2013
0 Comments

Heroi i dy kontinenteve – një monografi për dëshmorin Gentian Marku

Nga Gjekë Marinaj Libri i shkrimtarit Ndue Hila, titulluar “Heroi i Dy Kontinenteve”, të lë përshtypjen se është shkruar me “lot” e jo me bojë. Si mund të jetë ndryshe kur bëhet fjalë për jetën More...

marinaj-gjeke
By Lek Gjoka On Tuesday, October 8th, 2013
0 Comments

Epideistika prindërore në një antologji poetike

Nga Gjekë Marinaj   Këtë mozaik poetik e kanë bërë edhe më të shndritshëm dy poetë të ftuar si poet nderi, dy ikona të poezisë shqipe, Dritëro Agolli dhe Agim Shehu.   Ashtu si të gjitha More...