Tag archive for ‘Gazeta Vatra’
t-conani-Hjergj Fishta Kanuni i Lek Dukagjinit
By Lek Gjoka On Sunday, October 22nd, 2017
0 Comments

Tonin Çobani: Pse e shkrova “Gjergj Fishta dhe Kanuni i Lekë Dukagjinit”

Tonin Çobani TIRANE – Në kohën e riaktivizmit të gjakmarrjes në Shqipëri, çdo vrasje lidhet me Kanunin e Lekë Dukagjinit. Shumë baltë është hedhur nga autorë, studiues, media kombëtare e ndërkombëtare More...

kulla-kultura
By Lek Gjoka On Friday, October 20th, 2017
0 Comments

Fundi i “Golgotës” së kashnjetorëve

Nga Ndue Dedaj   Rruga e Kreshtës  Nëse doje ta “dënoje” dikë nga Lezha, në kohën e monizmit, nuk kishte nevojë ta tresje nëntë male larg, por mjaftonte ta hidhje matanë Kreshtës, në Kashnjet. More...

dom ernest troshani-papa francesku.1
By Lek Gjoka On Monday, October 9th, 2017
0 Comments

Dom Ernest Troshani shpallet kardinal nga Papa. I dyti pas Koliqit

Dom Ernest Troshani dhe Papa Francesku Në lutjen e të dielës në Vatikan, Papa Françesku ka shpallur kardinalët e rinj ndër të cilët edhe Dom Ernest Troshanin për dëshminë e jetës së tij të Krishterë. More...

Shukri_Kacaniku
By Lek Gjoka On Monday, October 2nd, 2017
0 Comments

Shukri Kaçaniku personalitet i kinematografise së Kosoves

Shukri Kacaniku Shukri Kaçaniku lindi më 2 tetor, 1951 është xhirues filmi-drejtor fotografie në filmat televiziv dhe kinematografik. Filloi karieren e tij prej xhiruesit filmik me kamerën e vogël 8mm në More...

Jusuf_Gërvalla
By Lek Gjoka On Sunday, October 1st, 2017
0 Comments

Jusuf Gërvalla poet dhe atdhetar i shquar

Jusuf Gërvalla Jusuf Gërvalla poet shqiptar dhe atëdhetar i shquar, lindi më 1 tetor 1945 në Dubovik, rrethi i Deçanit, nga një familje bujare. Vritet mizorisht më 17 janar 1982) në Untergrupenbah (Gjermani). Shembulli More...

uragani irma
By Lek Gjoka On Thursday, September 7th, 2017
0 Comments

Mbi 50 mijë shqiptarë po përgatiten për të përballuar uraganin Irma në Florida

-Nuk ka vend për panik por as nuk duhet nënvlerësuar. Nga Lek Gjoka Që nga viti 1928 asnjëherë nuk ka ardhur një stuhie kaq e fuqishme në Florida si uragani Irma që do përshkoje gjithë shtetin nga jugu More...

gjergj kastrioti-2
By Lek Gjoka On Monday, September 4th, 2017
0 Comments

Sot takova Gjergj Kastriotin – Skënderbeun

Gejrgj Kastrioti- Skenderbeu duke luftuar Fejton nga Lek Gjoka Duke pare zhurmën , tymtajën me të vërteta dhe të pa vërteta u nisa në një udhëtim për të takuar heroin tonë kombëtar Gjergj Kastrioti- More...

Ndrek Luca
By Gjergji On Sunday, September 3rd, 2017
0 Comments

Në kujtim të mjeshtrit të teatrit e filmit Ndrek Luca

Nga Pjerin Logoreci/ Ndrek Luca ka lindur në 3 Shtator të vitit 1927 në Dukagjin. Familja e tij  u shpërngul në Shkodër qysh kur ai ishte në moshë të vogël, këtu kreu edhe shkollën. Pas clirimit të More...

ismail_kadare
By Lek Gjoka On Saturday, August 19th, 2017
0 Comments

Intervista e Ismail Kadaresë për revistën “Hylli i Dritës” të themeluar nga At Gjergj Fishta

NDERIMI IM PËR KRISHTËRIMIN SHQIPTAR, E SIDOMOS PËR ATË KATOLIK, E KA ZANAFILLËN JO NË FRYMËZIMIN FETAR, POR NË NDERIMIN TIM PËR LETËRSINË SHQIPE -Ismail Kadare Hylli i Dritës: – Akuzoheni se keni More...

Safet_Butka
By Lek Gjoka On Thursday, August 10th, 2017
0 Comments

Safet Butka profesor, publicist nacionalist

Safet Butka Safet Butka u lind në Butkë, të Kolonjës, më 10 gusht, 1901. Ai ishte fëmija i pestë i Sali Butkës ndër shtatë tjerët, Qenamin, Iljazin, Ganiun, Muharremin, Xhaferrin dhe Naxhijen. Familja More...