Tag archive for ‘Florida’
Lek Gjoka pikture
By Lek Gjoka On Tuesday, October 24th, 2017
0 Comments

Shqiptarë të Amerikës mos humbisni fatin “vraponi” të blini biletat për festat e fund vitit se Atdheut i doli pronari !.

-Fejton nga Lek Gjoka Lek Gjoka Gazeta Vatra Kam kaluar dhjetëra e dhjetëra vite jete në Jacksonville Florida si dhe kam qenë në kontakt me median shqiptare në Amerikë e me tej dhe çuditem paksa se përse More...

uragani irma
By Lek Gjoka On Thursday, September 7th, 2017
0 Comments

Mbi 50 mijë shqiptarë po përgatiten për të përballuar uraganin Irma në Florida

-Nuk ka vend për panik por as nuk duhet nënvlerësuar. Nga Lek Gjoka Që nga viti 1928 asnjëherë nuk ka ardhur një stuhie kaq e fuqishme në Florida si uragani Irma që do përshkoje gjithë shtetin nga jugu More...

Aktori Sander Ruci ne skene duke kennduar parodi
By Lek Gjoka On Friday, July 21st, 2017
0 Comments

Aromë Shkodre, pulsim vendlindje buzë oqeanit Atlantik në Florida – Sander Ruci Show – rikthim në vendlindje

Aktori Sander Ruci ne skene – Sandër Ruci Show – rikthim në vendlindje Nga Lek Gjoka Fare pranë Oqeanit Atlantik në Jacksonville Beach dallgët ndoshta të ardhura nga Evropa ndalin frymën . Në More...

sotirlashova1
By Lek Gjoka On Friday, July 14th, 2017
0 Comments

Sotir Lashova , shkrimtar,fabulist

Nga Lek Gjoka / Sotir Nuni (Lashova) lindi më Lashovë të Ersekës në vitin 1931 dhe vdiq më 14 korrik 2013 në Jacksonville Florida SH.B.A. Ne moshë fare të re filloi punë si çirak në Korçë. Pushtimi More...

AlfredKanini-Florida
By Gjergji On Saturday, June 10th, 2017
0 Comments

Alfred Kanini, shkrimtari që u nda prej nesh në Florida

Nga Pjerin Logoreci / Alfred Kanini lindi në Tiranë në 10 qershor 1943. ku mori edhe shkollimin e lartë në Fakultetin Histori-Filologji, dega Gjuhë-Letërsi dhe Gazetari e u diplomua në vitin 1967 e menjëherë More...

skulptura pegasus ne jacksonville beach florida
By Lek Gjoka On Saturday, February 11th, 2017
0 Comments

Ali Miruku, piktori shkodran që kujtohet në Florida

   Piktori Ali Miruku   Përvjetori i ndarjes nga jeta e piktorit  Ali Miruku, një personalitet i artit shqiptaro-amerikan  – la vepra madhore në pikture dhe skulpture si në Shqipëri ashtu edhe në More...

AlbaWaves
By Lek Gjoka On Wednesday, December 31st, 2014
0 Comments

Me Vitin e Ri fillon edhe Radio Alba Waves (Radio Valet Shqiptare )

  Stafi i Gazetës Vatra Online në prag të Vitit të Ri 2015 del para dëgjuesve të saj me një stacion Radio Online të titulluar Alba Waves Radio – Radio Valët Shqiptare. Alba Waves është radio More...

grupi-baletit
By Lek Gjoka On Thursday, December 11th, 2014
0 Comments

Shqiptarët në Clearwater Florida, festuan Ditën e Flamurit

Fondacioni shqiptar “Albania Heritage Foundition of Tampa Bay”, Florida me kryetar Dr. Ardian Kraja, është organizator i festës së Pavarësisë së Shqipërisë në rrethin e Tampa-s. Nga Lek Gjoka More...

nata korcare
By Ardi On Sunday, June 8th, 2014
0 Comments

Netët e Muzikës Shqiptare në Tampa Bay

  Nga Luan Kalana / Në pragun e dy vjetorit të krijimit të fondacionit “Albanian heritage of Tampa Bay, Florida” u organizuan gjatë muajit Maj, mbrëmjet muzikore familjare “Netët e muzikës More...

sander-ruci12
By Lek Gjoka On Sunday, March 30th, 2014
0 Comments

Aktori Sandër Ruci në një Show Artistik në Jacksonville Florida

Sander Ruci Aktori Sandër Ruci në një Show Artistik në Jacksonville Florida -Nga Lek Gjoka gazetavatra.com Asnjëhere me parë “Cypress Recording Studio” në Jacksonville Beach jo shumë larg oqeanit More...