Tag archive for ‘Durres’
Kodiket e Shqiperise
By Besarta On Tuesday, October 24th, 2017
0 Comments

Kodikët e Shqipërisë

Koleksioni i kodikëve (the codex) përbën një prej pasurive më të rëndësishme kulturore të popullit shqiptar në të gjitha kohërat dhe një pasuri me vlera botërore. Ky koleksion, i cili ruhet në Arkivin More...

lazer_vlashi
By Ardi On Monday, October 9th, 2017
0 Comments

Aktori Lazër Vlashi

  Lazër Vlashi lindi në Durrës më 15 shtator të vitit 1919, është aktor i njohur shqiptar. Aktivitetin artistik filloi në Teatrin Popullor në vitin 1948, pas një përvoje në teatrin amtor. Roli i More...

kukuzeli
By Ardi On Friday, October 6th, 2017
0 Comments

Joan Kukuzeli, kompozitori i madh nga Durrësi

Joan (Jan) Kukuzeli lindi në Durrës, rreth viteve 1070-1075 që në shek. XII ishte nën zotërimin bizantin. I ati i vdiq kur ishte shumë i vogël. E ëma u mor me edukimin e tij, duke ia besuar mësuesve më More...

jul-GiulioCesare
By Lek Gjoka On Wednesday, September 20th, 2017
0 Comments

Jul Qezari dhe Jul Augusti në lidhjet me Shqipërinë

Jul QEZARI Nga  Agim Bacelli, New York / Dy nga personalitetet më të shkëlqyera të Romës antike janë; Gaius Julius CAESAR (Jul QEZARI) (100 – 44 para Krishtit) dhe Gaius Julius Octavianus AUGUSTUS (Jul More...

shtjefën_gjeçovi
By Gjergji On Wednesday, July 12th, 2017
0 Comments

At Shtjefën Gjeçovi

Nga Kujtim Dashi / GJEÇOVI, Shtjefën Kostandin (Mëhill Kostandin Gjeçi-Kryeziu, 1874-1929) Eshtë një ndër figurat e shquara të kulturës sonë kombëtare, etnolog e mitolog, shkrimtar, arkeolog, “Mësues More...

nikolin-xhoja
By Admin On Friday, May 12th, 2017
0 Comments

Artisti i Popullit Nikolin Xhoja

Nikolin Xhoja (Gioia) u lind më 12 maj 1926 në Brindizi, Itali nga babai Teodor Gioia (italian, pronar kinemash) dhe nëna shqiptare Parashqevi. Por jeta e soli që Parashqevia me Nikolinin të kthehej në Shqipëri, More...

Ibrahim_Kodra
By Lek Gjoka On Saturday, April 22nd, 2017
0 Comments

Piktori Ibrahim Kodra

Ibrahim Shaban Likmetaj (Kodra) lindi në Ishëm, më 22 prill 1918. Vazhdoi shkollën “Naim Frashëri”, në Tiranë deri në moshën 20 vjeçare në vitin 1938 kur largohet nga Shqipëria përgjithmonë More...

Aleksander Moisiu
By Admin On Sunday, April 2nd, 2017
0 Comments

Aleksandër Moisiu

Nga Pjerin Logoreci / Aleksander Moisiu (Alexander Moissi) u lind në Triese, Itali me 2 prill 1879. I ati ishte Konstandin Moisiu nga Kavaja dhe e ëma italiane (arbëreshe) Amalia De Rada. Kur Aleksandri ishte More...

Panajot_Pano_(1964)
By Lek Gjoka On Tuesday, March 7th, 2017
0 Comments

Panajot Pano, legjenda e futbollit shqiptar

Panajot Pano (lindi me 7 Mars, 1939 në Durrës — vdiq me 19 Janar, 2010 në Jacksonville, Florida, ShBA) ishte futbollist shqiptar dhe mbahet si një legjendë në futbollin shqiptar. Panajot Pano (1964) E fillon More...

zija-saraci
By Gjergji On Friday, March 3rd, 2017
0 Comments

Sot është ditëlindja e këngëtarit lirik Zija Saraçi

Zija Saraçi ka lindur më 3 mars 1950. Në moshën 16 vjeçare, në vitin 1966, është ngjitur në skenë dhe këndoi këngën “Gëzuar”. Po në atë moshë në festivalin e Durrësit këndoi këngën “E More...