Tag archive for ‘BE’
euro_flag
By Besarta On Tuesday, May 9th, 2017
0 Comments

9 maj – dita e Evropës

Bashkimi Evropian (BE, zyrtarisht : EU) Motoja – Të bashkuar në diversitet. Kryeqytet: Bruksel Qendra politike: Luksenburg, Strasburg Gjuhët zyrtare: 24 Shtete anëtare:28 Presidenti i Keshillit Europian: More...

EU_US
By Admin On Sunday, April 10th, 2016
0 Comments

BE-USA reciprociteti i visave. A do të marrim vizë për të shkuar në Evropë?

Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Mina Andreeva, saktësoi se më 12 prill skadon afati njëvjeçar i parashikuar për hyrjen në fuqi të direktivës evropiane për reciprocitetin e vizave, sipas së cilës More...

theguardian
By Ardi On Tuesday, July 29th, 2014
0 Comments

Raport i Prokurorit Williamson për hetimet për krime lufte

Në shtator të vitit 2011, Task Forca Hetimore Speciale -TFHS- u vendos nga Bashkimi Evropian të zhvillojë një hetim penal në shkallë të plotë për pohimet që përmbante raporti i Raportuesit të Këshillit More...

vatra-fed
By Skender On Friday, July 4th, 2014
0 Comments

Vatra e Nolit i “shpall luftë” BE-së, Shqipërisë, Kosovës madje dhe SHBA-së!..

  Opinion nga Albin Korabi New York   SH.B.A.   Fatmirsisht “tragjedia” në ketë komedi të Konfederates Pan Shqiptarë Vatra është thjeshtë në leter dhe pa ndonjë vlere thelbesorë.E More...

borroso_tirane3
By Ardi On Monday, June 30th, 2014
0 Comments

Presidenti i Komisionit Evropian, Hose Manuel Barroso në Parlamentin Shqiptar

Sot mbrriti në Tiranë Presidenti i Komisionit Evropian Hose Manuel Barroso. Ai u prit në Parlament nga Kryetari i Kuvendit Ilir Meta që në seancën e posacme të Parlamentit sot cilësoi historike vizitën More...

BE_flag
By Gjergji On Tuesday, June 24th, 2014
0 Comments

Këshilli i Ministrave të Jashtëm të BE miratoi dhënien e statusit për Shqipërinë

Ministrat e Jashtëm të 28 vendeve anëtare të Bashkimit Europian të mbledhur në Luksemburg kanë vendosur unanimisht pro statusit për Shqipërinë. Komisioneri Stefan Fyle deklaroi se Shqipërisë i janë More...

elections-eu
By Gjergji On Tuesday, May 27th, 2014
0 Comments

Rezultate të zgjedhjeve në Parlamentin Evropian

Kalo mausin sipër figurës për të parë përqindjen që kanë fituar partitë.  More...

eu
By Ardi On Thursday, May 22nd, 2014
0 Comments

Zgjedhje për Parlamentin Europian

Si do të jetë Parlamenti Evropian pas zgjedhjeve evropiane në 22-25 maj? BE me një sipërfaqe prej 4,385,449 km/2 dhe një popullsi prej 505.7 miljon banorësh. Përbërë nga shtetet: 
Austria, Belgium, More...

Gani MEHMETAJ
By Ardi On Wednesday, May 21st, 2014
0 Comments

Me myslimanë kundër shqiptarëve!

Nga Gani MEHMETAJ “Kthehu në islam” ia përsëriti kërkesën hoxha i lagjes më të varfër dhe më të mjerë në kontinent, Papës, klerikut të fuqishëm të selisë më të pasur në botë. Të shqyhesh More...

south_stream
By Gjergji On Saturday, April 19th, 2014
0 Comments

Bullgaria nis çmontimin e gazsjellësit “Rrjedha e Jugut”

Vendimi i autoriteteve bullgare është ndërmarrë menjëherë pasi Parlamenti Evropian vendosi që projekti “Rrjedha e Jugut” të mos implementohet nga vendet anëtare të BE-së, lajmëruan mediat bullgare. Nisja More...