Tag archive for ‘Artist i Popullit’
kujtim_spahivogli
By Gjergji On Friday, June 30th, 2017
0 Comments

Kujtim Spahivogli në kujtesën tonë

Kujtim Spahivogli lindi më 30 korrik të vitit 1932 në Lushnje. Kreu Liceun Artistik në Tiranë (dega Teatër) dhe studimet e larta për teatër i ndoqi në Moskë nga viti 1951-1956. Pas kthimit në atdhe në More...

tonin_harapi
By Gjergji On Friday, June 9th, 2017
0 Comments

Mjeshtri i lirikës Tonin Harapi

Tonin Harapi lindi më 9 qershor 1928 në Shkodër. Fëmijërinë dhe vitet e para të rinisë i kaloi në një mjedis muzikor, me të njohurit Palokë Kurti, Frano Ndoja, Martin Gjoka, Mikel Koliqi, Zef Shestani, More...

Serafin_Fanko
By Lek Gjoka On Wednesday, May 24th, 2017
0 Comments

Serafin Fanko “Artist i Popullit”

Serafin Fanko, lindi në Shkodër më 24 Maj të vitit 1937. Aktor, regjisor, skenograf dhe kostumograf Ai është jo vetëm një nga ikonat e Teatrit “Migjeni”, por edhe një ikonë e artit skenik shqiptar. Studimet More...

mentor xhemali
By Lek Gjoka On Friday, May 12th, 2017
0 Comments

Mentor Xhemali personalitet i shquar i muzikës

Mentor Xhemali lindi më 12 Maj të vitit 1924 dhe vdiq më 9 prill të vitit 1992, ishte një personalitet i shquar jo vetëm i muzikës klasike, por edhe asaj partizane (marciale) e popullore është padyshim More...

nikolin-xhoja
By Admin On Friday, May 12th, 2017
0 Comments

Artisti i Popullit Nikolin Xhoja

Nikolin Xhoja (Gioia) u lind më 12 maj 1926 në Brindizi, Itali nga babai Teodor Gioia (italian, pronar kinemash) dhe nëna shqiptare Parashqevi. Por jeta e soli që Parashqevia me Nikolinin të kthehej në Shqipëri, More...

pandi_stillu
By Besarta On Monday, May 1st, 2017
0 Comments

Përvjetori i lindjes së regjisorit Pandi Stillu

Pandi Stillu lindi në Korçë më 1 maj të vitit 1914. Me artin skenik filloi të merret që në vitet ’30 në lëvizjen amatore në Korçë që në vitin 1934. Në vitin 1937 deri më 1942 studjoi për More...

Pirro_Mani
By Gjergji On Friday, April 14th, 2017
0 Comments

Pirro Mani në përvjetorin e lindjes

Pirro Mani u lind në 14 prill të vitit 1932 në Korçë. Kur ishte fëmijë kishte dëshirë të bëhej sportist. Mbasi mbaroi shkollën e mesme mori pjesë në një konkurs të cilin e fitoi dhe e caktuan të More...

ibrahim_tukici
By Ardi On Wednesday, April 5th, 2017
0 Comments

Përvjetori i lindjes së Artistit të Popullit Ibrahim Tukiçi

Ibrahim Tukiçi u lind në Shkodër me 5 prill 1926, ku bëri edhe shkollën fillore e të mesme. Studimet e larta i kreu në Konservatorin “Çajkovski” të Moskës në Rusi. Pas mbarimit të studimeve More...

pjeter_gaci-1
By Besarta On Monday, March 27th, 2017
0 Comments

Pjetër Gaci, kompozitori i hymnit “Për ty atdhe”

Pjetër Gaci u lind në fshatin Shtiraj të rrethit të Shkodrës më 27 mars të vitit 1931. Në Shkodër kreu arsimin fillor. Studimet e mesme i bëri në degën e violinës në Liceun Artistik “J. Misja”, More...

shirat e vjeshtes-furxhi
By Gjergji On Friday, March 24th, 2017
0 Comments

Aktori i veçantë Vangjush Furxhi

Vangjush Furxhi u lind në Korçë më 24 mars 1943. Mësimet e para i mori në qytetin e lindjes, ku dhe lindi pasioni i tij për teatrin. Më pas studioi për aktor në shkollën e lartë pranë Teatrit Popullor në More...