Tag archive for ‘Akademia e Arteve’
robert-ndrenika
By Gjergji On Wednesday, January 10th, 2018
0 Comments

Gëzuar ditëlindjen Robert Ndrenika

Robert Ndrenika lindi në Tiranë më 10 janar të vitti 1942. Në vitet 1960-1964 kreu shtudimet për aktor në Shkollën e Lartë “Aleksandër Moisiu”. Mbas shkollës, deri më 1970, punoi si aktor More...

agimzajmi
By Gjergji On Tuesday, November 28th, 2017
0 Comments

Agim Zajmi, piktor e skenograf, Piktor i Popullit

  Agim Zajmi, Piktor i Popullit Agim Zajmi lindi në Tiranë më 28 nëntor vitin 1936. Studioi për artet skenike në Shën Petërburg. Pas diplomimit më 1961 filloi punë si skenograf në Teatrin e Operës More...

vasil-tole-2
By Besarta On Wednesday, November 22nd, 2017
0 Comments

Kompozitori dhe etnomuzikologu Vasil Tole

Prof. Dr.Vasil S. Tole ka lindur më 22 nëntor 1963, Përmet. Eshtë kompozitor dhe etnomuzikolog. Shkollën e mesme e ka kryer për violinë, në vitet 1978-1982 pranë shkollës artistike “Tefta Tashko Koço”, More...

edmond-budina
By Gjergji On Tuesday, March 21st, 2017
0 Comments

Aktori dhe regjisori Edmond Budina

Edmond Budina ka lindur më 21 Mars të vitit 1952 në Tiranë. Eshtë diplomuar në Akademinë e Arteve në 1974, ka punuar për vite me radhë si aktor dhe regjisor në Teatrin Kombëtar, në të cilin ka qenë More...

mevlan-shanaj
By Gjergji On Tuesday, February 7th, 2017
0 Comments

Mevlan Shanaj, intervistë – aktori edukohet, mësohet, stërvitet, tjetërsohet

Nga Adela Kolea / Marrë nga Albania News “Kinemaja, art figurativ në lëvizje”, citon Federico Felini. Përsa i përket kinematografisë shqiptare, ajo mund të krenohet me faktin se ka përjetuar dhe është More...