Tag archive for ‘Adela Kolea’
ali mema-trajner
By Gjergji On Thursday, February 1st, 2018
0 Comments

Ali Mema, yll i futbollit shqiptar

Një bisedë me yllin e futbollit shqiptar, Ali Mema Nga Adela Kolea / Nuk jam ndonjë sportive e madhe – aq më pak – ndonjë eksperte futbolli. E pra, për sportin në përgjithësi dhe, për futbollin në More...

liza_gajtani
By Gjergji On Tuesday, November 14th, 2017
0 Comments

Liza Gajtani (Luka), një nga interpretueset e Operës së Parë Shqiptare, “Mrika”

Ju risjell lajme “të vjetra” të reja Nga Adela Kolea Po, lexuat qartë: me kënaqësi ju sjell disa “të vjetra” të reja.
“Pse, e si?” do të me pyesnit.
Ju them menjëherë se gjithçka që More...

Elvira_Diamanti
By Gjergji On Sunday, August 13th, 2017
0 Comments

Tregim mbi të kaluarën – intervistë me Elvira Diamantin

Intervistë me Elvira Diamantin, një nga aktoret më të njohura të kinematografisë dhe skenës së Teatrit Kombëtar Shqiptar.   Nga Adela Kolea /   Në jetë, si në një film – veçse në këtë More...

divat-kopertina
By Besarta On Friday, June 2nd, 2017
0 Comments

Universe divash – trashëgimia e artit shqiptar në një libër

Nga Adela Kolea Adela Kolea “Më duket sikur e shoh Drita Pelingun të më thotë :“Të lumtë!”, Liza Vorfin apo Antoneta Papapavlin të më buzëqeshë… – Pjerin Logoreci Intervistë me Pjerin Logorecin, More...

tedi_papavrami
By Gjergji On Thursday, August 21st, 2014
0 Comments

Në një autobiografi, mund të prekësh ndjenja që i përkasin të gjithëve

Intervistë me violinistin Tedi Papavrami, mbi librin e tij autobiografik “Fugë për violinë” Nga Adela Kolea Përshëndetje Tedi, mirë se vini në Albania News. Libri juaj autobiografik, “Fugë për violinë” More...

Licia Albanese- 101 anniversary Saimir Pirgu
By Gjergji On Saturday, August 2nd, 2014
0 Comments

Takim brezash, Saimir Pirgu – Licia Albanese

Nga Adela Kolea /   Pak ditë më parë, tenori ynë i mirënjohur Saimir Pirgu, publikoi në faqen e tij zyrtare në facebook disa foto të një takimi të veçantë nga ana e tij me një personazh që jo More...