Published On: Thu, Apr 13th, 2017

Shqipëria nuk duhet të mbahet peng nga interesat partiake

Lek Gjoka222

Lek GjokaGazeta Vatra Online

-Sistemi Republike Parlamentare një dështim total në Shqipëri dhe Maqedoni.

-Opinion nga Lek Gjoka

Duke pare zhvillimet e fundit në Shqipëri dhe ngërçin politik dhe institucional duhet të bij sirena e alarmit. Populli shqiptar që aspiron të bëhet pjese e familjes evropiane nuk ka me kohe të humbasë për faj të tekave dhe interesave të partive politike. Pozita dhe opozita shqiptare duke luajtur lojën e kungulleshën duan të fitojnë kohë sa me shumë nga vonesa e Vetingut të cilin secila pale mundohet që të ndryshoje sipas interesave të saja megjithëse në lojë ka hyre BE-ja dhe SH.B.A-kës për të vendosur një rend gjyqësor të drejte e të pa korruptuar.
Pozita dhe kryeministri i Republikës së Shqipërisë dhe stafi i tij në mënyrë fodulle apo në një lloj presioni politik bërtasin me të madhe për përgatitjen e votimeve të reja të 18 Qershorit edhe pa pjesëmarrjen e opozitës. Sigurisht e di mirë se këto zgjedhje janë të dështuar sepse është njëlloj sikur do të bësh dasmën dhe mungon o dhëndri ose nusja ajo dasmën është e dështuar por ndoshta pozita kujton se dasme quhet edhe kur martohen bashke dy burra ose dy gra por në fakt këto nuk quhen martesa se nuk krijohet dot familje por thjesht bashkim epshesh!.

Edhe lideri i opozitës Basha i lodhur nga qëndrimi i gjatë në çadrën party shpreson që dukë kërcënuar dhe dale shpesh here edhe nga binaret e një politikani të ketë një fitore minimale ne tavoline. Madje arrin të lëshoje deklarata edhe ndaj politikaneve te BE-së si të blere nga politike mafioze e qeverise Rama me paret e pista të drogës anekënd Shqipërisë(në fakt te Kolumbisë Evropiane) por harron një fakt që kur ai ishte në qeveri vetëm nga Lazarati qarkullonin rreth pese miliard dollarë pare droge!.
Shpesh here lëshon deklarata sikur ishte rasti i emërimit të ministrit të ri të mbrojtjes Fatmir Xhafa si ish prokuror në diktaturën komuniste ku nuk do të behet dot ministër pa kaluar mbi trupat tanë. Në fakt ai u bë ministër dhe fjalët e liderit të opozitës i more era .
Frika e daljes nga binaret situata politika është gjithkund prezent. Edi Rama dukë pare që lideri i opozitës është marre peng i disa personave në Partine Demokratike ku madje edhe familjaret e liderit demokrat Sali Berisha pandehin së kjo parti i perkës familjes Berisha dhe klasës se tij kalojnë çdo cak sikur ishte rasti i Shkëlzen Berishës që në një portal të tij fyen euro parlamentarin Knut Fleckenstein. Gjendja kaotike në Partine Demokratike po shfrytëzohet shumë mirë nga kryeministri Rama i cili shpesh here vihet në pozite të vështire vetëm nga lideri i LSI-së kryetari i parlamentit Meta që luan aq bukur lojën e dredhive politike të presionit për të përfituar sa me shumë poste qeveritare që i afrojnë sa me shumë para të grabitura në arkën e shtetit.

Dukë pare një gjendje shpërthyese, në një rrugë pa krye si në Shqipëri ashtu edhe ne Maqedoni gjithkush mund të pyesë së kush është fajtori dhe a ka zgjidhje pa kaluar në anarshi dhe humbje jetësh të qytetareve të pafajshëm madje edhe në një lufte etnike midis shqiptareve dhe maqedonasve në shtetin  Maqedonas?
Në fakt përveç politikaneve me kulture ballkanase që nuk dinë të lëshojnë pe pra të gjejnë gjuhen e kompromisit me kundërshtarin sepse dehen nga karrikja e pushtetit një faj të madh ka zgjedhja e sistemit në Kushtetute. Të që nurit Republike Parlamentare në një drejtësi të korruptuar Kushtetuta nuk le aq shumë rrugë të zgjidhjes se krizave të tilla. Pra klasa politike duhet të bëjë një ndryshim total te sistemit nga Parlamentar në Presidencial si në Amerike dhe France. Ndërsa sistemi i Monarkisë nuk është me një opsion i mirë sepse nuk ka aftësitë e duhura profesionale të kthimit pas nga një shkëputje tepër e gjate që në shekullin e kaluar.
Pra si gjithmonë historikisht politika evropiane dhe amerikane do të ndërhyjnë me force për zgjidhjen e këtij ngërçi politik dhe si pozita dhe opozita nuk kanë rrugë tjetër vetëm të bëjnë kompromis e afruar në tavoline nga të huajt por duhet medoemos që Kushtetuta të ndryshoje sesben sistemin qeverisës nga Republike Parlamentare në Republike Presidencialë ku përveç presidentit që zgjidhet me votën e popullit po me votën e popullit zgjidhet prokurori neper qarqe, gjykatësit, shefat e policisë etj. pra populli do të vendosë vete si në rang shtetëror ashtu edhe lokal se kush do ti qeverise, kush do të ndjeke krimin, kush do ta dënoje krimin pa patuar mundësi të ndërhyje politika dhe kush do të mbroje rendin dhe qetësinë publike si dhe do të ndahet përfundimisht i të punësuarit në shtet nga i punësuar si simpatizant i politikes.

Leave a comment

You must be Logged in to post comment.