Bëhuni gati për Li-Fi, 100 herë më i shpejtë se rrjeti Wi-Fi

Li-Fi

Harrojeni Wi-Fi, shkencëtarët kanë shpikur një teknologji të re të internetit me valë, e quajtur Li-Fi, që është 100 herë më e shpejtë se Wi-Fi. Li-Fi i transmeton të dhënat duke përdorur dritat LED, që fiken e ndizen me nanosekonda të paperceptueshme nga syri i njeriut.   Ky sistem i ri i internetit me valë arrin shpejtësinë More...

by Lek Gjoka | Published 2 years ago
GIST TECH Competition
By Gjergji On Tuesday, June 2nd, 2015
0 Comments

Dy studentë shqiptarë sjellin risi për ngarkimin e telefonave celularë në GIST TECH Competition 2015

Dy studentët shqiptarë, Grigor Basha dhe Mikel Çuni, kanë krijuar një risi teknologjike të quajtur Smart Charging, që synon ndërtimin e një stacioni me strukturë multifunksionale, e cila do ta përdorë More...

lumia
By Ardi On Friday, October 31st, 2014
0 Comments

Microsoft Lumia

  Microsoft ka konfirmuar se markat Nokia dhe Windows Phone nuk do të përdoren më. Kompania do të përdorë emërtimin “Microsoft Lumia” për llogaritë e rrjeteve sociale ai dhe për pajisjet mobile. More...

siri-cortana-google
By Ardi On Thursday, June 19th, 2014
0 Comments

Në shitje NUANCE – që i shërben aplikimeve, Siri, Cortana, Google now

Kompania Nuance, klientët e së cilës janë Apple, Samsung, HTC, Samsung, apo partnerë gjigandët e teknologjisë Nintendo, Panasonic, dhe Intel si dhe prodhuesit e makinave Audi, BMW, Ford, GM, dhe Toyota, mendohet More...

gol_line
By Ardi On Tuesday, June 10th, 2014
0 Comments

FIFA paraqet në Maracana “goal-line technology”

Nga Hans Benussi / Me datë 9 qershor FIFA ka paraqitur në stadiumin Maracana të Rio de Zhaneiros teknologjinë e re GLT (goal-line technology), e nevojshme për të shmangur “golin fantazëm”, falë More...

drejtimi_inteligjent
By Ardi On Monday, May 12th, 2014
0 Comments

Mercedesi me Drejtim Inteligjent

Makinat me vetëkomandim mendohet se do të jenë realitet deri në vitin 2020, kështu janë shprehur prodhuesit në Frankfurt Auto Show. Provat që kanë arritur rezultate shumë pozitive në Drejtimin Inteligjent More...

google_car
By Gjergji On Wednesday, April 30th, 2014
0 Comments

Google vazhdon provat me veturën që vetëdrejtohet

Kompania amerikane Google vazhdon testimet e veturës së saj automatike për të gjitha rrugët në qytet. Google së fundi ofroi përditësime për veturën që vetëkomandohet. Testimet po bëhen në Mountain More...

new earth
By Gjergji On Thursday, April 17th, 2014
0 Comments

Zbulohet një planet i ngjashëm me Tokën

Shkencëtarët kanë gjetur jashtë sistemit diellor një planet të ngjashëm me Tokën në të cilin mund të ketë jetë. Gjetja është bërë nga një ekip i astronomëve të drejtuar nga Elisa Quintana nga More...

ngarkues_cell
By Gjergji On Tuesday, April 8th, 2014
0 Comments

Në 2017 unifikohen ngarkuesit e celularëve

Bashkimi Europian ka votuar (me 550 vota pro dhe 12 kundër) pro draftit për legjislacionin i cili përcakton kërkesat që duhet të plotësojnë ngarkuesit e telefonave celulare. Kjo do t’i detyrojë prodhuesit More...

wiko_wax_nvidia_tegra_4i
By Gjergji On Friday, March 28th, 2014
0 Comments

Wiko Wax, Smartphone me procesorin e Nvidia

Smartphone i parë me procesor nga Nvidia Tegra 4ï KOS do të dale në tregun evropian në prill. Smartphone është prodhuar nga prodhuesi francez WIKO dhe do të quhet WIKO Wax . WIKO Wax mendohet se do të jetë More...