Një udhëtim drejt bjeshkëve turistike të Selitës, Mirditë

kurbnesh

Nga Xhelal Marku (Reportazh) Bjeshkët e Selitës në Mirditë, identifikohen shpesh edhe me emrin e bukur të Malit Kunorë, që është dhe një nga zonat me resurse më të shumta turistike, i njohur për vlerat e turizmit shëndetësor në vend. Ndaj, duhet thënë që në fillim, se Kunora, ky vend i bukurive të rralla natyrore të Mirditës, More...

by Lek Gjoka | Published 12 months ago
devolli
By Lek Gjoka On Thursday, September 1st, 2016
0 Comments

Devolli, nje vend turistik i ri dhe i panjohur

Luan Kalana Nga Luan Kalana   Dhe ky plis ngahere ish i forte, shkoi ne Evrope,brodhi ne Azi, por kudo ,nga floket gjer ne thonjte, Mbeti Devolli… Dritero Agolli.   Vendlindjes tone, Devollit te shtrenjte More...

yahoo-albania1
By Lek Gjoka On Sunday, July 17th, 2016
0 Comments

Yahoo Travel Malet e Shqiperise shtigjet ku kaloi Bajroni mbi kale

Malet e Shqiperise shtigjet ku kaloi Bajroni mbi kale Shqipëri, lejomë të kthej syt’ e mi mbi ty, o nënë e rreptë burrash t’egër”. Këto ishin fjalët e Lord George Gordon Bajronit në poemën e tij More...

Fest 25 New York -1
By Lek Gjoka On Friday, November 13th, 2015
0 Comments

Fest 25, një spektakël shumëngjyrësh në New York

Festivali i 25-të i ngjyrave etnografike, këngëve e valleve të gurrës burimore popullore mbarëshqiptare Nga Klajd Kapinova New York LEHMAN COLLEGE.  Si çdo vit, java e parë e muajit nëntor 2015, ka filluar More...

shkolla-shqipe-trevizo-Cikaqi-Leka-Zavalani
By Gjergji On Sunday, May 31st, 2015
0 Comments

Një vizitë në Shkollën Shqipe të Trevisos

Nga Beqir Cikaqi / Mësimi shqip në Treviso dalngadal po e përfundon vitin shkollor 2014/15. Por gjatë këtijë viti e vizituan personalitete të ndryshme nga atdheu, e këtë të shtunë më 23 maj 2015 e vizituan More...

grupi-baletit
By Lek Gjoka On Thursday, December 11th, 2014
0 Comments

Shqiptarët në Clearwater Florida, festuan Ditën e Flamurit

Fondacioni shqiptar “Albania Heritage Foundition of Tampa Bay”, Florida me kryetar Dr. Ardian Kraja, është organizator i festës së Pavarësisë së Shqipërisë në rrethin e Tampa-s. Nga Lek Gjoka More...

Shqiponja dykrenore e flamurit tonë kombëtar simbol firmës  Caval
By Lek Gjoka On Thursday, October 9th, 2014
0 Comments

Shqiponja dykrenore simbol i firmës “Cavalera”

Shqiponja dykrenore e flamurit tonë kombëtar simbol firmës “Cavalera” Brazil nga Beqir Sina, New York / Në Brazil, në qëndrat e mëdha tregtare, të qyteteve më të mëdha në Brazil – përfshirë More...

foto-nga-shqiperia-gazeta-vatra
By Lek Gjoka On Tuesday, September 9th, 2014
0 Comments

Reportazhi i gazetarit italian: Shqipëria vizitoni bukuritë e saj në periferi

“Gjëja më e bukur në Shqipëri janë shqiptarët”. Nëse vërtetë dëshironi të njihni Tokën e Shqiponjave” duhet të bashkoheni me ta. Shmangni udhëtimet e organizuara, zbuloni me këmbë lagjet e More...

beqir sina
By Lek Gjoka On Saturday, August 23rd, 2014
0 Comments

Franklin D. Roosevelt : Biblioteka e parë dhe Muzeu presidencial në SHBA

Beqir Sina Franklin D. Roosevelt : Biblioteka e parë dhe Muzeu presidencialë në SHBA BEQIR SINA, New York Presidenti Roosevelt bëri vizitën e tij të fundit në Hyde Park në mars 1945 dhe vdiq më 12 prill More...

albanian_roots
By Gjergji On Sunday, June 22nd, 2014
0 Comments

Shqiptarët për të pestën herë në paradën e emigrantëve në New York

Në qytetin e New York-ut të shtunën, më 21 qershor në mesditë, u zhvillua në Nju Jork, një paradë e njohur si Parada Ndërkombëtare e Emigrantëve – e cila mbledh komunitetet e emingrantëve nga bota. More...