Shqipëria, vendi i pëshpërimave të frikës -reportazh i vitit 1990 nga LOS ANGELES TIMES

autobusi_1990

Autobuz viti 1990 Një vend ende nën mbërthimin e akullt të stalinizmit. Përpjekjet për t’iu “vardisur” Gjermanisë Perëndimore, Francës, Italisë, Greqisë, Austrisë dhe vendeve skandinave. Tre të rinjtë që guxuan të ndalnin dhe t’i dorëzonin një letër një amerikani. Rrëfimi i stafit të një ambasade për të parët shqiptarë More...

by Lek Gjoka | Published 4 months ago
pavaresia-parma
By Gjergji On Monday, November 28th, 2016
0 Comments

Shoqata Scanderbeg në Parma, Itali, feston përvjetorin e pavarësisë

Nga Adela Kolea / Si çdo vit, edhe këtë të tanishmin, si pjesë përmbyllëse e Javës së Kulturës Shqiptare, nën përkujdesjen e Shoqatës Scanderbeg Parma, – e gjallëruar me tingujt e muzikës popullore More...

12042633_10153543643362357_8322316789855513398_n
By Lek Gjoka On Saturday, October 22nd, 2016
0 Comments

Kallmeti fshati i “intrigave” kundër Ismail Qemalit, i verës dhe ullirit Kallmet

Kallmeti-pikture e piktorit lezhjan Pashk Pervathi   Shumë kohë më parë, aty më shekullin e XVII në këtë vend te quajtur Kallmet ka ndodhur një nga intrigat më të mëdha të religjionit shqiptar. More...

kulla-kultura
By Lek Gjoka On Thursday, October 20th, 2016
0 Comments

FUNDI I “GOLGOTËS” SË KASHNJETORËVE

Rruga e Kreshtes Kallmet -Kashnjet  Foto: Salvator Gjeçi Rruga e Kreshtës  Nga Ndue Dedaj Nëse doje ta “dënoje” dikë nga Lezha, në kohën e monizmit, nuk kishte nevojë ta tresje nëntë male larg, More...

Carteloni FALCONARA ALBANESE
By Lek Gjoka On Monday, October 17th, 2016
0 Comments

Ne qytezen arbereshe Falconara Albanese

Në Kalabrinë e brigjeve të Tirrenit qyteza më e njohur dhe më e rëndësishme e “gjegëve” të zonës është Falconara Albanese. Në autostradën Salerno-Rexho Kalabria, menjëherë sapo kalon Paola-n More...

mirdita_nje_shtegtim_speleolog-shpella..
By Lek Gjoka On Tuesday, September 27th, 2016
0 Comments

Mirdita, një shtegtim speleologjik

MIRDITË – “Disa vite më pare, nëse e artikuloje turizmin speleologjik, do të të merrej si një kumt utopik, por që tash pas disa eksperiencash dhe guidash me shtegtarë vendas apo të huaj, po More...

kroi i Bardhe
By Lek Gjoka On Monday, September 19th, 2016
0 Comments

Kroi i Bardhë, burimi që shëron të sëmurët

Kroi i Bardhë Kurbnesh Mirdite Reportazh nga Aleksandër Ndoja Është vapë dhe stina e verës ka ditë që ka nisur. Qytetarët zgjedhin mënyra të ndryshme për të pushuar, por ata më të guximshmit marrin More...

foto-nga-shqiperia-gazeta-vatra
By Lek Gjoka On Wednesday, September 14th, 2016
0 Comments

Shqipëria, parajsë natyrore turistike

Daut EMINI   Nga Daut Emini Nuk duhen më shumë se dy ose tre ditë për të kaluar të gjitha pjesët e Shqipërisë. Një kohë e shkurtër për të përfunduar se ky vend është një “parajsë” e vërtet More...

kurbnesh
By Lek Gjoka On Friday, September 9th, 2016
0 Comments

Një udhëtim drejt bjeshkëve turistike të Selitës, Mirditë

Nga Xhelal Marku (Reportazh) Bjeshkët e Selitës në Mirditë, identifikohen shpesh edhe me emrin e bukur të Malit Kunorë, që është dhe një nga zonat me resurse më të shumta turistike, i njohur për vlerat More...

devolli
By Lek Gjoka On Thursday, September 1st, 2016
0 Comments

Devolli, nje vend turistik i ri dhe i panjohur

Luan Kalana Nga Luan Kalana   Dhe ky plis ngahere ish i forte, shkoi ne Evrope,brodhi ne Azi, por kudo ,nga floket gjer ne thonjte, Mbeti Devolli… Dritero Agolli.   Vendlindjes tone, Devollit te shtrenjte More...